MHP Grup Başkanvekili Vural’dan ’Fidan’ Değerlendirmesi

Giriş Tarihi: 10.3.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu 14. Maddesinde MİT fiili kadrosuna atanan personelden, teşkilatta göreve başladıktan 5 yıl geçmedikçe istifa edenler veya istifa etmiş sayılanlar, görevle ilişiği kesildiği tarihten itibaren 5 yıl geçmedikçe Devlet memurluğuna atanamaz’ diyor” dedi.
MHP Grup Başkanvekili Vural, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek, AK Parti’den milletvekili aday adayı olan fakat adaylığını geri çeken Fidan’ın yeniden Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı olarak ilan edilmesini eleştirdi.
Vural, şunları kaydetti:
"Türk Devlet geleneğinde hiç yaşamayacağımız dönemi yaşıyoruz. MİT Müsteşarı siyasete girme kararı alıyor, daha sonra siyasete girme kararından sonra bir partiye siyasi tercihini belirtiyor ve muhalefet partilerine karşı olduğunu belirten bir Mit Müsteşarı bu iradesinden vazgeçerek, bugüne kadar siyasi partiler aleyhine kullandığı bu kurumu seçimlerde kullanmak üzere tekrar dönme kararı veriyor. Davutoğlu Saray’da yapılan basın toplantısından böyle bir karar çıkıyor. Davutoğlu’nun Hakan Fidan’ın adaylığı hakkında ‘Hakan bey ile ilgili her konuda ve her yerde pozitif dururum’ demişti. Görünen o ki, Davutoğlu aldığı kararın arkasında bile duramamıştır.”
Vural, millet iradesinin vasi yönetimi ile yönetilemeyeceğini söyleyerek, “Sorulması gereken sual, Başbakanın ‘attığı adımdan dönmez’ dediği Hakan Fidan niye aday oldu, niye geri çekildi, adaylık istifası neyin blöfüydü, adaylık geri çekilme sürecinde hangi pazarlıklar yapıldı? Adalet ve Kalkınma Partisi’nde iç koalisyon çatırdamıştır, alabildiğince birbiriyle kavga içerisindedir. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin içinde kavga ve çekişme Türkiye’yi büyük risklerle karşı karşıya koymuştur” ifadelerini kullandı.
Kurumlar içerisinde muhalefete yönelik olarak algı operasyonlarının devam edeceğini öne süren Vural şunları kaydetti:
“Bu algı operasyonu yapan mahfiller ortaya çıkmıştır. Kurumlara güveni azaltan, kurumların alacağı kararları siyasi amaçlar için alınacağını gösteren bir husustur. Bakkal bile böyle yönetilmez. Türk devlet geleneğinde böyle bir şey olamaz. Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu 14. Maddesinde MİT fiili kadrosuna atanan personelden, teşkilatta göreve başladıktan 5 yıl geçmedikçe istifa edenler veya istifa etmiş sayılanlar, görevle ilişiği kesildiği tarihten itibaren 5 yıl geçmedikçe Devlet memurluğuna atanamaz’ diyor. Hakan Fidan 25 Mayıs 2010 tarihinde atanmadı mı? Hukuk milletin hukukudur.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MHP Grup Başkanvekili Vural’dan ’Fidan’ Değerlendirmesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN