Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2014’te 1 Milyon 291 Bin Yavru Alabalık Derelere Bırakıldı

Giriş Tarihi: 11.3.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, orman içi suların balıklandırılması maksadıyla 2005 yılında başlattığı proje çerçevesinde 2014’te toplam1 milyon 291 bin yavru alabalığı derelere bıraktı. Projenin önemine işaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “2019 yılına kadar 20 milyon alabalık yavrusunu yetiştirerek, derelerle buluşturacağız” dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, orman içi sularda doğal ve endemik alabalık türlerinin korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir kullanımı ilkesi çerçevesinde üretim ve tabiata salım çalışmalarını sürdürüyor. Orman içi sulardaki tabii alabalık popülasyonlarının artırılarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak bu proje ile bozulan alabalık habitatlarının rehabilitasyonu, gen kaynaklarının korunması, tabii türlerimizin tanıtımı ve farkındalığın arttırılması ile sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi hedefleniyor.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı dere, göl, gölet gibi orman içi suların yerli türlerle balıklandırılması için uygulamaya koyulan “Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi” çerçevesinde 2014’te 1 milyon 291 bin alabalık yavrusunu derelere bıraktı. Proje çerçevesinde öncelikle dere ve göllerden anaç alabalıklar yakalanarak, yumurta alımı için havuzlarda beslendi. Yumurtalar sağıldıktan sonra kuluçka döneminde özenle muhafaza edilerek yumurtadan çıkmaları sağlandı. Büyük bir hassasiyet içinde büyütülen yavru alabalıklar, bırakılacakları suyun uygun sıcaklıkta olup olmadığı kontrol edildikten sonra salındı. Bu çerçevede 2005’ten bugüne kadar 8 milyon 669 bin alabalık orman içi sulara salındı.
“2019 YILINA KADAR 20 MİLYON ALABALIK BIRAKILACAK”
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şuursuz ve aşırı avlanma neticesinde nesli tükenme tehlikesi altına giren kırmızı benekli alabalıkların çoğaltılması için uygulanan proje çerçevesinde 2019 yılına kadar 20 milyon alabalığın orman içi sulara bırakılarak, dereler ile buluşturulmasının planlandığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2014’te 1 Milyon 291 Bin Yavru Alabalık Derelere Bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN