Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Desav Başkanı Ban: “Dolardaki Artış Kimlerin Cebini Doldurdu”

Giriş Tarihi: 11.3.2015 13:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Dünya Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Vakfı (DESAV) Başkanı Prof. Dr. Ünsal Ban, son günlerde dolar üzerinden yaşanan tartışmalara değinerek, bazı çevrelerin vatandaşın belleğindeki ‘dolarda patlama’ korkusunu tahrik etmeye çalıştıklarını söyledi.
Prof. Dr. Ünsal Ban, zenginliğin tabana yayılması, gelir dağılımının daha da adaletli bir yapıya kavuşması için üretmenin ve ürettiklerimizi tüm dünyaya satabilmemizin önemli olduğunu söyledi. Ban, “Paradan para kazanmaya alışmış ‘eski Türkiye’ kalıntıları ile üretmekten başka çaremizin olmadığının bilincindeki ‘yeni Türkiye’ sevdalıları arasındaki büyük çekişmenin yansımalarına şahitlik ediyoruz bugünlerde” dedi.
Ban, dolara yatırım yapanlara uyarılarda bulunarak, “Dolar kuru üzerinden kriz tellallığı yapanlar, bu yolla seçim sonuçlarını etkileyebilir ve Türkiye’yi ‘bakan ithal etme’ durumuna düştüğü o eski, karanlık koalisyon günlerine taşıyabilirlerse başarmış olacaklar.Bunlar, 1994 ve 2000/2001 krizlerinde doları ikiye katlamaya muvaffak olmuşlardı, aynı sonuca bu sefer de ulaşabileceklerini düşünüyorlar. Oysa, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açık ve net bir şekilde ifade ettiği gibi dolara aşırı yatırım yapanlar yaya kalacak” dedi.
Prof. Dr. Ban, dolar kuru yükseldiğinde, faiz arttığında çok küçük bir azınlığın kazandığını, milletin ve ülkenin kaybettiğinin altını çizerek, “Paradan para kazanma alışkanlığının yaygınlaşması ülke için felakettir. Yüksek faiz felâkettir. Paradan para kazanılan sistem, çok küçük bir azınlığa çıkar sağlar. Günümüz itibariyle 1 milyon TL ve üzerinde banka hesabı olanların sayısı sadece 77 bin 210 kişidir. Ülke nüfusunun 77 milyon 695 bin kişi olduğu düşünüldüğünde paradan para kazanılan bu sistemden sadece yüzde 0,1’lik bir kesimin faydalanabildiğini anlıyoruz. Geçmişe dönüp, 1994 ve 2000/2001 yıllarında yaşanan krizleri hatırladığımızda dolar kuru üzerinden yapılan saldırılar ile ellerindeki mevduatı dolara çeviren sınırlı sayıdaki kişinin zenginleştiğini, ülkemizin ise fakirleştirildiğini görüyoruz” diye konuştu.
Prof. Dr. Ünsal Ban, yeni Türkiye’de artık işlerin eskisi gibi yürümediğine dikkat çekerek, “Öyle ki Ocak 1994’te dolar kuru 19 bin lira, Merkez Bankası rezervleri 7 milyar dolar iken, Nisan 1994’te dolar kurunun 38 bin liraya çıktığı ve Merkez Bankası rezervlerinin ise 3 milyar dolara düştüğü karşımıza çıkıyor. Aynı şekilde, 2000/2001 krizlerinde de dolar kurunun neredeyse 3 katına çıktığını, gecelik borçlanma faizlerinin yüzde 6.200 seviyesine kadar yükseldiğini ve devletin borcunun da -eski para ile- 29 katrilyon lira arttığını görüyoruz” dedi.
Ban, milletin kanını emerek büyüyen faiz lobisinin son 12-13 yılda Türkiye’ye hangi operasyonu yapmak istediyse başarısız olduğuna vurgu yaptı. Ban, “Gezi olayları, 17-25 Aralık müdahaleleri bu durumun en meşhur misalleri. Haziran 2015 genel seçimlerine doğru ellerinden geleni yine yapıyorlarsa da, bunlar son çırpınışları. Türkiye, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine doğru yürüyüşünü devam ettirecektir. Milletimiz kararını çoktan vermiş ve ‘durmak yok, yola devam’ demiştir” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Desav Başkanı Ban: “Dolardaki Artış Kimlerin Cebini Doldurdu”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN