Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel Erimtan Arkeoloji Ve Sanat Müzesi Açıldı

Giriş Tarihi: 12.3.2015 14:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:22
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “2015 yılı Mart ayı itibariyle Bakanlığımız denetimindeki özel müze sayısı 208’e ulaşmıştır. Geçtiğimiz yıllar içerisinde özel müzelerin yalnızca sayısı artmamış, yapılan başarılı çalışmalar sonucunda söz konusu müzeler uluslararası alanlarda da çok önemli başarılar elde etmiştir” dedi.
’nın ilk özel arkeoloji ve sanat müzesi olan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nin açılışı, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in katılımıyla gerçekleşti. Açılış töreninde yaptığı konuşmada Çelik, “Doğrusunu söylemek gerekirse umduğumdan çok öte bir eser buldum burada. Katıldığım bu tip açılışlar açısından da en çarpıcı olanının da şimdiye kadar bu olduğunu söylemek isterim. Bizim böyle bir zaman dilimi içerisinde arkeolojik eserlerimize, kendi medeniyet eserlerimize sahip çıkan ve üstelik özel sektör tarafından sivil bir girişimci tarafından böyle bir eseri açmamızın şu konjonktürde de çok büyük bir önemi var. Çünkü etrafımızda belki de Orta Çağ’dan bu zamana kadar görülmeyen bir barbarlık var. Etrafımızda 7-8 tane ülke şuanda yönetilemez durumda. Burada DAİŞ diye bir terör örgütü bütün insanlığın mirası olan medeniyet eserlerini herkesin gözü önünde yok ediyor. İnsanları öldürdüğü gibi insanlığın birikimi olan medeniyet eserlerini de yok ediyor” diye konuştu.
Bakan Çelik, bu örgütün en son Nemrut şehrinden sonra Musul’daki antik Erhadar kentindeki tarihi eserleri yok ettiğini belirterek, geçen hafta Musul’un güneydoğusunda Asurlular dönemine ait bu şehrin tamamen yok edildiğini ve geçtiğimiz ayda Musul Müzesi’ndeki heykel ve kıymetli sanat eserlerini balyozla parçalandığını anlattı.
“BİR MEMLEKETİN MEDENİYET ESERLERİNE SAHİP ÇIKMAKSA BÜYÜK BİR MEDENİYETÇİLİKTİR”
Çelik, “Böyle bir terör örgütü böyle bir vahşet gerçekleştiriyor. Üstelik dine ait sloganları da kullanarak böyle bir barbarlık ortaya koyarken bizim kendi ülkemizde böyle bir yer açmamız hakikaten bu gelişen olaylar karşısında da çok büyük bir mesaj teşkil etmektedir. Burada önemli iki kavram öne çıkıyor. Birincisi milliyetçilik, ikincisi medeniyetçilik. Bir memleketin medeniyet eserlerine sahip çıkmaksa büyük bir medeniyetçiliktir. Zaten millet bu ikisi bir araya geldiği zaman tarihe damgasını vurur. Tek başına kuru milliyetçilikten hiçbir şey çıkmaz. Kendi eserlerini korumayan bir medeniyet severlikten de hiçbir şey çıkmaz ama milliyetçilik ve medeniyetçilik biraraya geldiği zaman bu tip eserleri koruyan güçlü hayat izleri ortaya çıkar. İnsanlığın ortak tarihi ve kültürel mirasına barbarca saldırılar yapılırken biz ortaya koyduğumuz bu çalışmalarla, bu eserlerle bir kere daha Anadolu topraklarından bütün dünyaya bu toprakların sahip olduğu medeniyetin barış ve hoşgörü sesini iletmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.
“İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ’NDE DE BUNU AÇIYOR OLUŞUMUZUN DA BENCE ÖZEL BİR ANLAMI OLUYOR”
Bugün İstiklal Marşı’nın kabulünün 94. yıl dönümü olduğuna değinen Çelik, “Cumhuriyetin temeli kültürdür’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatan şairimiz Mehmet Akif’i rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Böyle bir günde bunu açıyor oluşumuzun da İstiklal Marşı’nın kabulünün ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nde de bunu açıyor oluşumuzun da bence özel bir anlamı oluyor böylece” dedi.
“2015 YILI MART AYI İTİBARİYLE BAKANLIĞIMIZ DENETİMİNDEKİ ÖZEL MÜZE SAYISI 208’E ULAŞMIŞTIR”
Müzede Anadolu’nun çeşitli arkeolojik dönemlerinden ve Osmanlı dönemine ait tarihlerden eserlerin olduğunu ifade eden Çelik, şöyle konuştu:
“Bundan sonra Ankara artık bu eserle birlikte daha kültür ve sanat açısından daha kıymetli bir yer haline geldi. Bizim bakanlık olarak önceliğimiz bütün bu eserlerin korunmasına öncülük etmek ve bu eserleri koruyanlara yardım etmek. Bu bakımından müzecilik ve koleksiyonculuk çalışmalarına çok büyük bir önem veriyoruz. Çünkü tarihi değeri sanatsal ürünlerin devlet müzelerinde kalması ve korunması mümkün değil. Aksine bu eserlerin yasal bir çerçevede sanatseverler tarafından korunması ve sergilenmesi her şeyden daha önemlidir. 2015 yılı Mart ayı itibariyle Bakanlığımız denetimindeki özel müze sayısı 208’e ulaşmıştır. Geçtiğimiz yıllar içerisinde özel müzelerin yalnıza sayısı artmamış, yapılan başarılı çalışmalar sonucunda söz konusu müzeler uluslararası alanlarda da çok önemli başarılar elde etmiştir. Bu yıl itibariyle Bakanlığımız müzelerinden Aydın Müzesi ile özel müzelerden İstanbul Pisat Müzesi, Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Ben kesinlikle eminim ki bugün açtığımız Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi de ilk fırsatta uluslararası arenada çok büyük bir ödül alacaktır. Biz Bakanlık olarak bu müzenin ödül alması için gereken girişimlerin yapılmasını ve ödül alması için gereken çalışmaların yapılmasını da sonuna kadar destekleyeceğiz.”
Konuşmaların ardından Bakan Çelik, sanatsever işadamı Yüksel Erimtan ile birlikte müzeyi gezdi. Müzede Yüksel Erimtan’ın 50 yılı aşkın bir sürede topladığı tarihi eser koleksiyonu, Ankara’nın tarihi kale bölgesinde yer alan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde sergilenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel Erimtan Arkeoloji Ve Sanat Müzesi Açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN