Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(Özel Haber) Öğrenciler Emniyet Kemeri Farkındalığı İçin Kamera Karşısına Geçti

Giriş Tarihi: 25.3.2015 08:38 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 12:32
(Özel Haber) Öğrenciler Emniyet Kemeri Farkındalığı İçin Kamera Karşısına Geçti
Özel Bahar Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği Trafik Olimpiyatları Yarışması’na çektikleri kısa film ile hazırlanırken, sosyal medyada da #degisimekendindenbasla etiketine vatandaşların gönderecekleri emniyet kemerli fotoğrafları bekliyor.
Özel Bahar Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Tükiye’deki tüm okullardan katılımların olacağı Trafik Olimpiyatları Yarışması’na büyük emekler vererek hazırlanıyor.
“EMNİYET KEMERİ TAKIYORUM, ÇÜNKÜ...”
Buse Kalkan, Songül Kökmen, Dilara Özler, Semi Koçum, Mehmet Gökmen Moray isimli 5 öğrenciden oluşan grup, kendi imkanlarıyla çektikleri kısa filmle yarışmada ses getirmeye çalışacak. Öğrenciler çektikleri kısa filmde, emniyet kemeri takmayan insanların yaşadıkları trafik kazasını canlandırıyor. Canlandırmada öğrenciler, emniyet kemeri takmaları gerektiğini, “Sonumun böyle olmasını istemiyorum”, “Annemi, babamı ve yakınlarımı çok seviyorum. Benim için üzülmelerini istemiyorum” sözleriyle ifade etti.
HERKESİ #degisimekendindenbasla DEMEYE DAVET EDİYORLAR
Yarışma için sosyal medyayı da kullanan öğrenciler, vatandaşları yaptıkları çalışmaya sosyal medya sayesinde dahil ediyor. Bu sayede öğrenciler yürüttükleri çalışmaları daha fazla insana ulaştırıyor. Öğrenciler vatandaşlardan araçlarında emniyet kemeri takarak çektikleri fotoğrafları sosyal medya hesabı instagram üzerinden başlattıkları #degisimekendindenbasla etiketine göndermelerini istiyor. Instagram’da başlatılan #degisimekendindenbasla etiketine vatandaşlar, emniyet kemerli fotoğraflarını çekip göndererek, Özel Bahar Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerine destek oluyor.
Çekilen kısa filmde görev alan öğrencilerden Buse Kalkan, “Bize böyle bir kampanyanın olduğu söylendi. Biz de 5 kişi toplandık ve neler yapabiliriz diye düşündük. Emniyet kemerinin önemini trafik kazasını canlandırarak yansıtmaya çalıştık. İnsanların emniyet kemeri takmasını istiyoruz. #degisimekendindenbasla diye instagramda hashtag başlattık. Buraya emniyet kemerini bağlayarak çektiğiniz fotoğrafları altına yazdığınız mesajla birlikte yolluyorsunuz” dedi.
Yarışma çalışmalarında öğrencilere danışmanlık yapan öğretmenlerden Nihan Dernek Zeytin, “Milli Eğitim Bakanlığı tüm okullarda “Trafikte Gençlik Hareketi” adıyla bir kampanya duyurusu yaptı. Ben ve 5 öğrenci arkadaşım bu konuda gönüllü olduk. Kendi aralarında ne yapabiliriz diye düşündüler. Baktık ki emniyet kemeri kullanımı hala gelişmiş bir ülke seviyesinde değil. Biz de bu konuda farkındalık yaratalım istedik. Bir senaryo hazırladılar ve onun için kısa film çekiyoruz” diye konuştu.
“BİR İNSAN DEĞİŞİR, BİR DÜNYA DEĞİŞİR”
Ekibin danışmanlığını yapan bir diğer öğretmen Aslı Karataş ise, “Bizim kampanyamızı başlattığımız bir instagram hesabımız var. #degisimekendindenbasla hashtagimize altına mesajınızı da yazdığınız emniyet kemerli fotoğraflar istiyoruz. Bizim amacımız bunu tüm Türkiye’ye yaymak, özellikle gençlerimize bu bilinci kazandırmak. ‘Bir insan değişir, bir dünya değişir’ anlayışıyla hareket ediyoruz. İnsan kendinden başlarsa örnek olur” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Öğrenciler Emniyet Kemeri Farkındalığı İçin Kamera Karşısına Geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN