Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öz İplik-iş Sendikası’ndan ‘İş Kazası Kader Değildir’ Projesi

Giriş Tarihi: 27.3.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, iş kazalarını önlemenin önemine dikkat çekerek, “Sorumlulukları bir başkasının üzerine atarak, bir başkasına yükleyerek keşke bu meseleyi çözebilsek ama maalesef bizim iş kazalarında kaybettiğimiz yüz kardeşimizin 95 tanesini önlenebilir iş kazalarından kaybediyoruz” dedi.
Tüm Dokuma, İplik, Trikonaj Hazır Giyim ve Deri İşçileri Sendikası’nın (ÖZ İPLİK-İŞ) 12 ay süresince yürüteceği ‘İş Kazası Kader Değildir’ projesinin tanıtım toplantısı Hilton Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Sayın, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, ÖZ İPLİK-İŞ Genel Başkanı Murat İnanç ve Boydak Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Memduh Boydak katıldı. Toplantıda konuşan Hak-İş Genel Başkanı Arslan, ‘İş Kazası Kader Değildir’ projesinin özgün bir proje olduğunu belirterek, “Çalışma hayatında farkındalık oluşturabilir. İş kazalarında can yakıcı bir soruna farklı bir perspektifte bakabilme cesareti ve birikimi, bütün bunları yan yana koyduğunuz zaman ÖZ İPLİK-İŞ sendikamızın ne kadar ehemmiyetli, önemli ve anlamlı olan bu proje için teşekkür ederim” diye konuştu.
"Güvenlik meselesini sadece terörizme, bombalara karşı güvenlik olarak almamak lazım" diyen Arslan, “Aslında iş sağlığı güvenliği de devletin toplumuna, vatandaşına karşı temel sorumluluklarından bir tanesidir. Demek ki devlet aynı zamanda bizim iş sağlığı, iş güvenliği konusunda güvenliğimizi de sağlamak ve gereken tedbirleri almak zorunda. Tabi ki işverenler, işçiler, sendikalar bu konuda sorumlulukları var. Bu sorumluluklarını yok saymak için söylemiyorum ama bütün bu olup bitenler, iş kazalarında kaybettiklerimiz hem Batı’da hem de dünyada iş sağlığı, iş güvenliği tedbirlerini alamadığımız, yeterince duyarlılık oluşturamadığımızdan dolayı kaybettiğimiz evlatlarımızı, gençlerimizin birinci derece sorumluluğu bu ülkeyi yöneten devletin kendisi” şeklinde konuştu.
İş sağlığı ve iş güvenliği konusunda bilinçlenmenin önemine vurgu yapan Arslan, herkesin bu konuda tedbir alması gerektiğini söyledi. Arslan, “Sorumlulukları bir başkasının üzerine atarak, bir başkasına yükleyerek keşke bu meseleyi çözebilsek ama maalesef bizim iş kazalarında kaybettiğimiz yüz kardeşimizin 95 tanesini önlenebilir iş kazalarından kaybediyoruz” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öz İplik-iş Sendikası’ndan ‘İş Kazası Kader Değildir’ Projesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN