Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı:

Giriş Tarihi: 31.3.2015 16:48 Güncelleme Tarihi: 31.3.2015 22:44
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Danıştay’ın Temel Eğitimden Orta öğretime Geçiş (TEOG) yerleştirmelerine ilişkin nakillerle ilgili durdurma kararıyla öğrencilerin durumunda değişiklik olup olmayacağına ilişkin “Onlarla ilgili bir değişiklik olmayacak. Çünkü o bir müktesep hak oluşturdu. Zaten Danıştay’ın kararı da yürütmeyi durdurma kararı. Esastan verilmiş bir karar değil. Esastan da bu karar verildiği takdirde bundan sonrası için uygulanacak demektir” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Avcı, “Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi” açılış törenine katıldı. JW Marriot Otel’de gerçekleşen toplantı sonrası Avcı, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin “Danıştay’ın TEOG yerleştirmelerine ilişkin nakillerle ilgili durdurma kararı var. Öğrencilerin durumunda bir değişiklik olacak mı” sorusuna Bakan Avcı, “Onlarla ilgili bir değişiklik olmayacak. Çünkü o bir müktesep hak oluşturdu. Zaten Danıştay’ın kararı da yürütmeyi durdurma kararı. Esastan verilmiş bir karar değil. Esastan da bu karar verildiği takdirde bundan sonrası için uygulanacak demektir. Biz bundan sonraki diğer değiştirmelerde daha doğrusu nakillerde eğer esastan da bu doğrultuda karar verilirse bundan sonrakilerde ona uyarız Milli Eğitim Bakanlığı olarak ama bundan önce yerleşmiş öğrenciler zaten ders yılı sonuna geldik. O bir müktesep haktır onunla da ilgili bir sorun yok” karşılığını verdi.
Nakillerle ilgili taban puan uygulamasına dönülüp dönülmeyeceği sorusuna ise Bakan Avcı, “Nakillerle ilgili o okula girişteki son puan, taban puan dikkate alınacak. Zaten Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararında da o husus belirtildiği için esastan da bu karar bu şekilde çıkarsa ona uyacağız. Önümüzdeki yıldaki nakillerde veya bu tarihten itibaren nakillerde ona uyarız” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN