ASO Başkanı Elektrik Kesintisinin Sanayiye Yansımasını Değerlendirdi

Giriş Tarihi: 1.4.2015 16:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, "6 saat kesildiyse Türkiye ortalaması olarak 600 milyon dolar gibi bir bedeli olmuştur Türkiye’ye. Mühim olarak bunun sebebinin tespit edilmesi ve bir daha olmaması için gereken tedbirin alınması lazım" dedi.
ASO Başkanı Nurettin Özdebir, dün Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintilerinin sanayi ve ülke ekonomisine yansımalarını değerlendirdi. Elektrik kesintisini ’olağanüstü bir durum’ olarak niteleyen Özdebir, "80 ilimizde elektrik kesintisi vardı, uzunca bir süre de devam etti. Maalesef elektrik olmayınca üretim olmuyor. Herkesin jeneratörü olmadığı için organize sanayi bölgeleri zaten o kadar büyük güçleri jeneratörle çevirebilmek mümkün değil. Sanayi de durdu, birçok işyerleri durdu. Bunun da ülkemize ağır bir bedeli var. Türkiye’nin Gayrisafi Milli Hasılası 2014 yılı sonu itibarıyla 800 milyar dolardı, bunu aslında çalışılan güne bölmek lazım ama hani bazı sektörler taşımacılıkta arabalar çalışıyor, onun için fazlaca emniyet payı bırakarak 365’e bölersek 2.2 milyar dolar/gün eder. Bunu da 24’e bölersek yaklaşık 100 milyon dolar/saat eder. 6 saat kesildiyse Türkiye ortalaması olarak 600 milyon dolar gibi bir bedeli olmuştur Türkiye’ye. Mühim olarak bunun sebebinin tespit edilmesi ve bir daha olmaması için gereken tedbirin alınması lazım" ifadelerini kullandı.
Özdebir, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türkiye, gösterdiği performansla artık evinin içi dolu bir ülke. Daha dikkatli olmamız lazım. Teknik olarak bakarsak dağıtım şebekesi adalara bölünmüştür, her biri arasında da iletişim sistemleri vardır. Bu sistemi idare eden de bir yazılım vardır buna ’SCADA Sistemi’ diyoruz. Bu arızanın geldiği noktada lokalize etmek, yük atmak, santralleri devreden çıkartmak ya da sokmak gibi manevraları yapması lazım. Bu da anlaşılıyor ki bir bölgede gelen bir darbe dönme etkisi yaratarak bütün Türkiye’yi kapsamış. Bu, olmaması gereken bir durum. Bunun sebeplerinin mutlaka araştırılması lazım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ASO Başkanı Elektrik Kesintisinin Sanayiye Yansımasını Değerlendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN