Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ATO Başkanı Bezci’den Avustralya Büyükelçisi’ne “100. Yılında Çanakkale” Önerisi

Giriş Tarihi: 2.4.2015 13:18 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Avustralya’nın Büyükelçisi James Larsen’in ATO Başkanı Salih Bezci’yi Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıldönümü nedeniyle 6 Ağustos’ta gerçekleştirilecek anma etkinliklerine davet etmesi üzerine Bezci’den anlamlı bir teklif geldi. Bezci, “6 Ağustos’ta Çanakkale’de iki ülke arasında ekonomik işbirliği anlaşması imzalayalım” dedi.
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi James Larsen’i makamında kabul etti. Kabulde konuşan Büyükelçi Larsen, Türkiye ile Avustralya’nın diyaloğunu çağdaş yeni ilişkilere taşımak gerektiğini belirterek“Çanakkale’de Türk ve Avustralyalı askerler arasında kısa sürede saygı ve sevgi gelişti ve birbirlerini öyle görmeye başladılar.İki ülke arasında çatışmayla doğan ilişki dostluğa dönüştü. Bu diyalogu çağdaş yeni ilişkilere taşımalıyız”dedi.
Türkiye ile Avustralya arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini anlatan Büyükelçi Larsen, Türkiye’nin güçlü olduğu alanlarda işbirliği yapılabileceğini söyledi. Büyükelçi Larsen, 100. yılında Çanakkale etkinlikleri çerçevesinde 6 Ağustos’ta Avustralya Anma ve Kutlama Etkinlikleri yapılacağını belirterek, Avustralya’dan yaklaşık 6 bin kişinin katılacağı ve Kanlı Sırt mevkiinde gerçekleştirilecek etkinliklere ATO Başkanı Salih Bezci’yi de davet etti.
-BEZCİ’DEN ANLAMLI TEKLİF-
ATO Başkanı Salih Bezci de yıllar önce ziyaret ettiği Avustralya’yla Türkiye arasındaki ilişkilerin Çanakkale Savaşı’ndan bu yana hep düzeyli bir şekilde devam ettiğini söyledi. Avustralya ile ekonomik ilişkileri geliştirmek için Ankara Ticaret Odası olarak üzerlerine düşen her görevi yerine getireceklerini kaydeden Bezci,Büyükelçi Larsen’in Kanlı Sırt’ta yapılacak anma etkinliklerine bir teklifle cevap verdi. Bezci ,“Ankara Ticaret Odası olarak Avustralya ile ekonomik işbirliği için her türlü çalışmayı yapmaya hazırız. 6 Ağustos’ta Çanakkale’deki Kanlı Sırt’ta Avustralya Anma ve Kutlama Etkinlikleri sırasında iki ülke arasında ekonomik işbirliği anlaşması imzalayalım. Böylece karşılıklı savaştığımız Kanlı Sırt, 100 yıl sonra iki ülkenin sırt sırta vererek dostluk köprüsü kurduğu yer olsun” dedi. Bezci’nin teklifini çok anlamlı bulduğunu söyleyen Büyükelçi Larsen, konuyla ilgili hazırlık çalışmaları yürüteceklerini söyledi.
Bezci, Büyükelçi Larsen’e ATO’nun 2015 yılı için yaptırdığı Çanakkale Savaşları konulu takvimi ile el yapımı vazo hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ATO Başkanı Bezci’den Avustralya Büyükelçisi’ne “100. Yılında Çanakkale” Önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN