Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü Dünyada Bir İlki Gerçekleştirecek

Giriş Tarihi: 3.4.2015 16:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, dünyada ilk defa yapılacak olan “Dünya Kadastro Zirvesi”ni düzenlemeye hazırlanıyor.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatıyla 20-24 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde “Dünyamızın Kadastrosunu Yapalım” teması kapsamında ülkelerin harita-kadastro ve coğrafi bilgi teknoloji sektörlerinden uzman ve yöneticileri bir araya getirecek. Genel Müdürlük, bu organizasyon ile dünya nüfusunun yüzde 75’inin henüz sahip olamadığı ve bilgisine erişemediği arazilerin kayıt altına alınmasını sağlayacak yeni çözümler üretmeyi, ülkelerin arazi yönetim politikalarını ve sistemlerini geliştirecek yeni fikirleri tartışmayı hedefliyor.
Günümüzde bilgi teknolojileri ile bütünleşmiş, evrensel değeri olan, modern ve dinamik harita-kadastro alt yapılarına ihtiyaç olduğunun bilincinde olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin ev sahipliğinde “kadastro” olgusunu dünya ölçeğinde her yönüyle ele alan, teknik ve hukuksal anlamda arazi yönetim ilkelerini küresel boyutlarda geliştirmek üzere “Dünya Kadastro Zirvesi, Konferans ve Sergi” etkinliği düzenleyecek.
Zirve ile dünyadaki son gelişmeleri ve sorunları bilimsel bir platformda ele alacak 70 farklı ülkeden 3 bine yakın katılımcı İstanbul’da bir araya gelecek. 30 farklı teknik oturumda 150 bilimsel tebliğ sunulacak. Yine etkinlik bünyesinde üç ayrı özel sergi yer alacak. Bunlar Osmanlıdan Günümüze Harita-Tapu Arşivi, Harita-Kadastro Çanakkale Şehitleri ve Harita-Kadastro Bilgi Teknolojileri “Sektörler Buluşuyor” sergisi de katılımcılara açık olacak. Etkinlik kapsamında ayrıca, yaklaşık 30 ülkenin bakan düzeyinde yer alacağı 50 resmi delegasyonla özel bir “Dünya Kadastro Zirve” yuvarlak masa toplantısı gerçekleşecek. Zirve neticesinde “İstanbul Kadastro Deklarasyonu” yayınlanarak, küresel bir çağrı yapılacak. Bu kapsamda etkinlik programı açıklandı. Etkinlik ile ilgili tüm detaylara http://wcadastre.org web adresi üzerinden ulaşılabiliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü Dünyada Bir İlki Gerçekleştirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN