Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ülkemizde Yeni Bir Kertenkele Türü Bulundu

Giriş Tarihi: 3.4.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından Karasal ve İçsu Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi kapsamında yürütülen çalışmalarda yeni bir kertenkele türü bulundu.
Türkiye’de daha önce yaşadığı bilinmeyen İran kertenkelesi (Iranolacerta Brandtii) Van’da tespit edilerek kayıt altına alındı. Adıyaman ve Üniversitelerinde görev yapan akademisyenler tarafından bulunan kertenkele, bugüne kadar sadece İran’da yaşayan endemik bir tür olarak biliniyordu. Ancak yürütülen çalışmalar neticesinde bu kertenkele türünün İran dışında ilk kez Van’da da yaşadığı tespit edildi. Böylece Türkiye’de 65 olarak bilinen kertenkele tür sayısı, yeni bulunan İran kertenkelesi ile 66’ya yükseldi.
Projede görevli uzman herpetologlar tarafından Van’da dört farklı bölgede gözlemlenen kertenkele böcekler ile beslendiğinden tamamen zararsız ve oldukça faydalı bir tür olarak biliniyor.
“FLORA VE FAUNA SAYIMIZ ÖNEM ARZ EDEN RAKAMLARA ULAŞTI”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Bakanlık olarak yaptığımız çalışmalarla giderek artan flora ve fauna sayımız bugün önem arz eden rakamlara ulaştı. Bu tabii kaynaklardan verimli ve sürekli faydalanmak, gelecek nesillere aktarabilmek için onların iyi tanınması ve potansiyellerinin belirlenmesi gerekir. Bu maksatla Bakanlığımız DKMP Genel Müdürlüğü’nce yürütülen ‘Karasal ve İçsu Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi’ ülkemizin bitki ve hayvan türlerinin yaşadığı yerleri belirlemesinin yanı sıra türleri olumsuz yönde etkileyebilecek faktörleri ve alınması gereken önlemleri tespit ederek biyoçeşitliliğimizin korunmasına da ciddi manada katkı sağlamış oluyor” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ülkemizde Yeni Bir Kertenkele Türü Bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN