Küçük Akbabalar Beypazarı’na Dönüyor

Giriş Tarihi: 5.4.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Tüm dünya için kırmızı listede olan ve nesli tükenme tehlikesinde bulunan küçük akbabalar, baharın gelmesiyle ’nın Beypazarı ilçesine dönmeye başladılar.
Avrupa’daki küçük akbaba popülasyonunun önemli bir kısmı Türkiye’de, bölge olarak ise Beypazarı ilçesinde bulunuyor. Ankara’nın Beypazarı ilçesi, nesli tükenme tehlikesi altında olan küçük akbabalar için en önemli üreme ve beslenme alanlarından biri. Doğa Derneği’nce Beypazarı’nda uzun süredir küçük akbabalar ile ilgili araştırma ve gözlem çalışmaları yapılarak, koruma planı yapılması hedefleniyor. Havaların soğuması ile Afrika’ya göç ederek Beypazarı’ndan ayrılan küçük akbabalar, bu günlerde beslenme ve üreme amacıyla ilçeye dönmeye başladı. Özellikle küçük akbabaya ilgi duyan doğa tutkunları, bu gündüz yırtıcılarını fotoğraflamak, onların gizemli dünyalarını keşfetmek için soluğu Beypazarı’nda alıyor.
Beypazarı çöplüğünün bir süredir kaldırılma çalışmalarının sürmesi ve yerine rekreasyon alanı yapılacak olması sebebiyle çöplüğü mesken tutmuş küçük akbabalar için bölgeye yakın farklı bir alana kasap ve mezbahalardan toplanan artık kemik ve etlerin bırakılarak beslenmelerinin sağlanacağı ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük Akbabalar Beypazarı’na Dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN