Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa’nın En Büyük Kapalı Devre Kerevit Kuluçkahanesi Açılıyor

Giriş Tarihi: 7.4.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 7.4.2015 12:21
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Eğirdir Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde Avrupa’nın en büyük kapalı devre kuluçkahanesinin kuruluşu tamamlandı.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, 2015 yılı itibariye faaliyete geçen kuluçkahane toplam 2,5 milyon liraya mal edildiği belirtilerek 334 bin TL’sinin Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, geri kalanının ise Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nce karşılandığı kaydedildi.
AVRUPA’NIN EN MODERN TESİSLERİNDEN BİRİ
Donanım ve teknoloji açısından Avrupa’nın en modern tesislerinden ve ülkedeki en modern ve teknolojik kapalı devre araştırma sistemi olan Kerevit Kuluçkahanesi’nin iki ayrı modülden oluştuğu kaydedilerek şu bilgiler verildi:
“İki sistem istendiğinde birbirinden bağımsız çalışma özelliğine sahip olup her iki ünitede farklı su özellikleri oluşturabilmektedir. Bir sistemde sıcak su balıkları ve kerevit üretilebilirken, diğer sistemde alabalık gibi soğuk su balıkları da üretilebilecektir.
Sistem gerek görüldüğünde açık sistem olarak da çalışabilme özelliğine sahip olarak tasarlanmış olup, sistemin üretim ekipman kapasitesi yaklaşık 190 ton ve su kapasitesi ise 14 Lt/s’tir.
Kerevit (tatlısuistakozu) ülkemiz iç sularında doğal olarak yayılış gösteren ve ekonomik değeri yüksek olan önemli bir ihraç ürünümüzdür. Ülkemizde ilk defa Marmara Bölgesi’ndeki Uluabatve Manyas göllerinde, 1960’lı yıllarda avlanarak ihraç edilmeye başlanmıştır. Artan taleplerle diğer göllerimizde de avcılığı başlamış olup, başta Eğirdir, Işıklı, Beyşehir, Akşehir, Eber ve Hotamış gölleri olmak üzere bütün rezervuarlarımızdan avlanarak, ihraç edilmiştir. Ancak, 1985 yılında ortaya çıkan “Kerevit Vebası” hastalığı, bilinçsiz avcılık ve diğer nedenlerden dolayı 1984 yılında 8.000 ton civarında olan kerevit üretimi 2013 yılında 532 tona kadar düşmüş ve stoklarımız bitme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu nedenle Avrupa’nın giderek artan talepleri karşılanamaz hale gelmiş, stokların takviye edilmesi ya da göllerin yeniden çeşitlendirme gibi ihtiyaçlardan dolayı kerevit yetiştiriliciliği önem kazanmaya başlamıştır.
Faaliyetine başlayacak olan kerevit kuluçkahanesi ile sağlıklı kerevit yavru üretimine başlanarak azalan doğal stokların takviye edilmesi ve göllerin kerevitle çeşitlendirmesisağlanabilecektir.
Bu AR-GE merkezi ile kerevit, aynı zamanda diğer içsu türlerimizle ilgili daha detaylı yetiştiricilik ve hastalıkla mücadele çalışmaları gerçekleştirilebilecektir.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa’nın En Büyük Kapalı Devre Kerevit Kuluçkahanesi Açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN