Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halk Oyunlarının En Güzel Örnekleri Mamak’ta

Giriş Tarihi: 7.4.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 7.4.2015 12:21
Mamak Belediyesi Kültür Merkezi (MKM) bünyesinde çalışmalarını yürüten halk oyunları ekibi, kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan folklor oyunlarını genç kuşaklara aktarıyor.
Usta öğretici tarafından sürdürülen çalışmalar iki gruba ayrılarak yürütülüyor. Yaş ortalaması 16-30 olan büyükler grubunda 120 kişi folklor öğreniyor. Yaşları 7-16 olan küçükler grubunda ise 120 kişi folklor çalışması yapıyor. Çalışma saati olarak hafta içi Salı, Perşembe ve Cuma günleri saat 18.30-20.00’yi belirleyen ekipler, Pazar günü 10.00 ile 14.00 saatleri arasında çalışma yapıyor. Miniklere yönelik olarak Cumartesi 12.00 ile 16.00 saatleri arasında iki grup halinde çalışma yapılıyor. Ülkemizde folkloru ile öne çıkan iller arasında olan Kırklareli, Artvin, Gaziantep, Erzurum, Adıyaman, Van, Trabzon, Kastamonu ve Seğmen oyunlarını büyükler icra ederken, küçükler grubunda ise Van, Gaziantep, Artvin, Trabzon ve Kastamonu yörelerine ait folklor oyunları başarıyla icra ediliyor. Yörelere ait kostüm ve folklor kıyafetlerini yaptırıp folklor gönüllülerine ücretsiz olarak veren Mamak Belediyesi, ayrıca çalışmalarda kullanılmak üzere eşofman takımı ve tişört de veriyor. Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Gençlerimizin enerjilerini en doğru şekilde kullanmalarını sağlıyoruz. Halk oyunları ekiplerimiz birçok yarışmadan da başarılı sonuç elde ediyor” dedi.
Halk oyunları ekibi, özellikle çocukların ve gençlerin özgüven gelişimine katkı sağlıyor. Mamak Belediyesi ve çeşitli kurumların düzenlediği birçok etkinlikte gösterileriyle yer alan halk oyunları ekipleri içerisinde gençler sosyal fobilerini yenerek daha özgüveni yerinde bireyler oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halk Oyunlarının En Güzel Örnekleri Mamak’ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN