Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkentli Gençlerden Kutlu Doğum Programına Yoğun İlgi

Giriş Tarihi: 14.4.2015 23:58 Güncelleme Tarihi: 15.4.2015 06:51
Başkent’te Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği “Gençler Kutlu Doğum’da Buluşuyor” programında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Yüce Peygamberimizin karikatürize edilmesi, bizim için çok büyük bir eziyettir. Yüreğimizde derin yaralar açan büyük bir eziyettir. Ama şunu da unutmayalım: Ümmeti olarak sesimizi yükseltmeliyiz ve yükselteceğiz” dedi.
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği Kutlu Doğum Haftası programına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve çok sayıda davetlinin katıldığı, Kur’an-ı Kerim dinletisinin ve sinevizyon gösteriminin yapıldığı programa özellikle gençlerin ilgisi üst seviyedeydi. Programın yapıldığı salonun tamamının dolması nedeniyle, çok sayıda vatandaş, yağan yağmura rağmen salonun dışında kurulan dev ekrandan programı takip etti.
Program kapsamında konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, birlik, kardeşlik, barış mesajları verdi. Hazreti Muhammed’in hayatından kesitler anlatarak, gençlere tavsiyelerde bulunan Görmez, “Sevgili gençler unutmayın ki siz, acılar içerisinde kıvranan İslam coğrafyasının, İslam dünyasının ve bütün insanlığın umudusunuz. ‘Sevinin mutlu olun ki siz rabbine ibadetle yetişen gençler, kıyamette Allah’ın arşı altında gölgelenecekler’ buyuran sevgili peygamberimizin, sevgililer sevgilisi hazreti nebinin müjdelerisiniz. İnsanlar büyük acılar çekiyor, tabiat insanları taşıyamaz hale geldi. İslam coğrafyasının başkentlerinde kanlar akıyor, onun için siz geleceğin umudusunuz. Büyüklerin başaramadığını sizler başaracaksınız. Bundan hiç şüphe etmiyorum” şeklinde konuştu.
“Buradan bütün dünyaya sesimizi duyuralım” diyen Görmez, gençlerden birlik, beraberlik ve kardeşliği yaymaları için söz vermelerini istedi.
“DAVOS’TA ‘ONE MİNUTE’ İLE ORTAYA ÇIKAN O SES, İŞTE BU DAVANIN BUGÜNDE ORTAYA ÇIKMIŞ OLAN SESİDİR”
Davetlileri selamlayarak konuşmasına başlayan Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, “Hazreti Muhammed, dünyanın gelmiş, geçmiş ve gelecek en büyük rehberidir. O alemlerin efendisidir. Ebedi ve ezeli önderimizdir. Bugün, Fatih Sultan Mehmetlerin, Yavuz Sultan Selimlerin, Kanuni Sultan Süleymanların temsilcileri burada. Mazlumun, ezilenin, kendisi için hakkını arayamayanların sesi bu salonda. Ama bu kardeşiniz çok genç yaşta, çok büyük bir devlet adamıyla, çok büyük bir liderle çalışma şansına; onunla beraber yol yürüme, dava arkadaşı olma şansına nail oldum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile çalışma fırsatını elde ettim. İnanıyorum ki 29 Ocak 2009 akşamı, Davos’ta ‘one minute’ ile ortaya çıkan o ses, işte bu davanın bugünde ortaya çıkmış olan sesidir” ifadelerini kullandı.
“ YÜCE PEYGAMBERİMİZİN KARİKATÜRİZE EDİLMESİ, BİZİM İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR EZİYETTİR”
“Yüce Rabbimiz, peygamber olarak onu seçtiyse, onu bize yüce mesajını, yüce çağrısını ve kim olduğumuzu anlatmak için onu seçtiyse; biz ona hürmette, sevgide, saygıda kusur edemeyiz, etmemeliyiz, edenlere de sesimizi yükseltmeliyiz” diyen Kılıç, “Ben buradan bütün dünyaya seslenmek istiyorum, yakın zamanda ortaya çıkan bu islamafobi, bu algıyla İslam’a ve Müslümanlara bakanlara, kendinize lütfen bir dönüp bakın diyorum. Bununla beraber, bize inancımızı öğreten, yüce Allah’ın kitabını öğreten peygamberimize, tek bir şey istiyoruz; hürmet edin, saygı gösterin. Biz nasıl bütün peygamberlere ki hepsi bizim peygamberimizdir, saygı gösteriyorsak sizden saygı istiyoruz. Ve her saygısızlık, tövbe haşa, edildiğinde sesimizi yükseltmekten de geri durmayacağız. Yüce Peygamberimizin karikatürize edilmesi, bizim için çok büyük bir eziyettir. Yüreğimizde derin yaralar açan büyük bir eziyettir. Ama şunu da unutmayalım ümmeti olarak sesimizi yükseltmeliyiz ve yükselteceğiz” diye konuştu.
Bakan Kılıç son olarak gençlerden, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yaptığı gibi “Ecdadımıza, inancımıza, inancımızı bize öğreten, inancımızı bize öğretmekle görevlendirilen Hazreti Muhammed’e laik olarak yaşamaya gayret edelim” diyerek söz istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkentli Gençlerden Kutlu Doğum Programına Yoğun İlgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN