Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç:

Giriş Tarihi: 20.4.2015 22:28 Güncelleme Tarihi: 20.4.2015 22:57
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Seçimin güvenliğinin ne şekilde sağlanabileceği, olası istihbaratlara karşı vatandaşların güvenle nasıl oy verebilecekleri, sandık seçim bölgesindeki güvenliğin herkes tarafından hissedilebilir bir hale nasıl geleceği konusu birinci gündemimizdir. Bu, hükümetimizin üzerine düşen büyük bir görevdir” dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, basın toplantısı düzenledi.
Arınç, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılışı döneminde hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerine ilişkin açıklamasının 24 Nisan’a yaklaşan günlerde yapılan dostane bir açıklama olduğunu belirtti.
Bakanlar Kurulu toplantısının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında üçüncü kez gerçekleştirildiğini kaydeden Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu toplantısının başında, başkanlığında yapılan son toplantıdan bugüne kadar gelişen bazı konular, yurt dışı seyahatleri, yurt dışından Türkiye’ye yapılan ziyaretlere ilişkin değerlendirme yaptığını vurguladı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da toplantıda çalışmaları hakkında bilgilen sunduğunu belirten Arınç, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün sunum yaptığını dile getirdi.
“HÜKÜMETİMİZİN ÜZERİNE DÜŞEN BÜYÜK BİR GÖREVDİR”
Seçim takviminin işlediğini, kesin aday listelerinin açıklanacağı günlerin yaklaştığını, yurt dışında 8 Mayıs’ta oy kullanma işleminin başlayacağını belirten Arınç, “Anayasamız gereği seçimler temel haklardandır. Seçme ve seçilme özgürlüğümüzün dürüst, güvenli, eşit bir ortamda gerçekleşmesi yüksek yargının da teminatı altındadır. Dolayısıyla seçimin güvenliğinin ne şekilde sağlanabileceği, olası istihbaratlara karşı vatandaşların güvenle nasıl oy verebilecekleri, sandık seçim bölgesindeki güvenliğin herkes tarafından hissedilebilir bir hale nasıl geleceği konusu birinci gündemimizdir. Bu, hükümetimizin üzerine düşen büyük bir görevdir. Dolayısıyla seçim güvenliği konusu, sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair 6222 sayılı yasanın gözden geçirilmesi ve özel güvenlik uygulamalarının faydalı veya zararlı yönlerinin, özellikle Çağlayan Adliyesi’ne yapılan baskında, Savcımızın şehit edilmesiyle daha çok dikkat çeken özel güvenlik uygulamasında hangi noktada olduğumuzu, olası ihtimaller ve bu özel güvenliğin güçlendirilmesi ve denetim altına alınması konuları geniş bir perspektif içerisinde görüşüldü. Bakan arkadaşlarımız da görüşlerini ifade etti” diye konuştu.
"BİR DAHA YAŞANMAMASI İÇİN TEDBİRLER ALINACAK"
Arınç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da elektrik arz ve iletim güvenliğinin seçim atmosferinde tekrar değerlendirilmesi konusunda sunum yaptığını da aktardı.
Yaşanan son kesintinin halkın dikkatini çektiğini belirten Arınç, “Birkaç saat içerisinde müdahale edildi ve hamdolsun ki büyük bir başarıyla elektrik kesintilerinin süratle ortadan kaldırılması ve günlük normal hayata dönüş temin edildi. Böyle bir şeyin tekrarlanmaması, özellikle seçim atmosferinde farklı düşünceleri, istifhamları, tereddütleri ortaya çıkarabilecek farklı gelişmelerin yaşanmaması için azami ölçüde hangi tedbirlerin alınacağı konusunu Sayın Bakanımız değerlendirmiş oldu” dedi.
Arınç, “Artık seçim dönemine yaklaştığımız ve 7 Haziran’dan sonra da inşallah hepimizin güçlü bir biçimde yeniden iktidara geldiğimizde önümüzdeki ilk görüşülmesi ve yapılması gereken konulardaki önceliklerimizi anlatan sunumlarına ve katkılarına da şahit olduk” şeklinde konuştu.
Endonezya’daki zirve nedeniyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına katılamayacağını da belirten Arınç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşku ve sevinçle kutlanacağına olan inancını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN