Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklarda Mahremiyet Konusunda Velilere Tüyolar

Giriş Tarihi: 27.4.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 10:44
Çocuklarda Mahremiyet Konusunda Velilere Tüyolar
Aile içi eğitimler konusunda çalışmalarına aralıksız devam eden Yenimahalle Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü ile birlikte Batıkent Meydan AVM’de “Çocuklarda mahremiyet eğitimi” konulu seminer düzenledi.
Aile Eğitim Programı Formatörü Yasemin Davarcı’nın verdiği seminere, çok sayıda ebeveyn katılırken, aileler, çocuklarına mahremiyet konusunda nasıl davranılması gerektiğini öğrendi.
MAHREMİYET BİLİNCİ KÜÇÜK YAŞLARDA AŞILANMALI
Çocuk yetiştirmede mahremiyet duygusu hakkında eğitim alan katılımcılar, eğitmene sorular yönelterek bilgi sahibi oldular. Ailelere çocukları cinsel istismara karşı koruma sağlayacak önerilerde bulunan Davarcı, “Küçük yaşlardan itibaren evde çocukları çırılçıplak dolaştırmayınız. Çünkü bu davranışının doğru olmadığını, mahrem olduğunu anlamalıdır. Çocuğunuzun çığlık atmasına da engel olmayınız. Bırakın çığlık atsın bunu öğrensin” dedi.
ÇOCUKLARINIZIN KAPISINI ÇALIN
Mahremiyet bilincinin küçük yaşlardan itibaren aşılanması gerektiğine vurgu yapan Formatör Davarcı, “Birden çok çocuğunuz varsa mümkünse odalarını ayrı yapınız. Özellikle kız ve erkek çocuğunun odaları ayrı olmalıdır. Odalarına girerken mutlaka kapıyı çalınız. Unuttuysanız da özür dileyerek tekrar girmek için izin isteyiniz. Bilgisayar kullanımına da kota getirerek, çocuğunuz 18 yaşını doldurana kadar, bilgisayarı tüm aile bireylerinin görebildiği yerlere koyunuz” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarda Mahremiyet Konusunda Velilere Tüyolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN