Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Göç Yoluyla Perspektiflerin Dönüşümü" Başlıklı Sempozyum Düzenledi

Giriş Tarihi: 6.5.2015 09:18 Güncelleme Tarihi: 6.5.2015 10:05
Göç Yoluyla Perspektiflerin Dönüşümü Başlıklı Sempozyum Düzenledi
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, yapılan araştırmalara göre Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan göçmenlerin kendilerini dışlanmış hissettiklerini kaydetti.
Alman Araştırma Cemiyeti’nin Bonn Üniversitesi’nde “Göç Yoluyla Perspektiflerin Dönüşümü” başlıklı sempozyum düzenlendi. Federal Almanya Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği ve iki gün süren sempozyumda Almanya’nın göç tecrübesi, din-devlet ilişkileri, göç ve uyum konularında sunumlar yapıldı. Sempozyumun açılışında konuşan Alman Bakan Aydan Özoğuz, Almanya’nın kendisini uzun bir süre göç ülkesi olarak kabul etmediğini kaydederek, son yıllarda Almanya’nın sadece göç alan bir ülke olmadığını, aynı zamanda göç veren bir ülke konumuna da geldiğini belirtti. Özoğuz, Almanya’dan eğitimli birçok Türk’ün çalışmak için Türkiye’ye gittiğini kaydederek, göçe ilişkin perspektiflerin son yıllarda değiştiğini söyledi.
Sempozyumun açılışında konuşan YTB Başkanı Doç. Dr. Bülbül de, insanlık tarihinin başlı başına bir göç tarihi olduğunu ifade ederek, tarihten de tecrübe edildiği gibi yakın zamanda da göç veren ve göç alan ülkelerin değiştiğini belirtti. Türkiye’den 1960’lı yıllarda Almanya başta olmak üzere Avrupa’ya işçi göçü olduğunu ve bu insanların Almanya’ya ve diğer ülkelere büyük katkılar sunduğunu kaydeden Bülbül, Almanya’ya işçi olarak giden insanların çocuklarının işçi olarak kalmayarak farklı alanlarda bu ülkeye katkı sunmaya devam ettiğini söyledi.
Yapılan araştırmalara göre Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan göçmenlerin kendilerini dışlanmış hissettiklerini kaydeden Bülbül, Neo-Nazi cinayetlerine kurban giden insanların cami kundaklamaları bu dışlanmışlık algısını güçlendirdiğini ifade etti. Bülbül, göç üzerine yapılan tartışmaların amacının ortak iyiyi bulmak olması gerektiğini kaydetti.
Açılış konuşmacılarından Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu da, Almanya’da bugün 90 bin Türk işletmesi bulunduğunu ve bu işletmelerin 40 milyar Avro ciro yaptığını kaydederek, bu işletmelerde sadece Türklerin değil, aynı zamanda Almanların da istihdam edildiğine dikkat çekti. Göçmen topluluklara ilişkin uyum tartışmalarında tek taraflı olunmaması gerektiğini vurgulayan Karslıoğlu, hakim topluluğun uygulamalarının da tartışılmasını istedi. Karslıoğlu, Almanya’da her ay neredeyse bir ya da birkaç caminin kundaklandığını ve bu olayların medyada neredeyse hiç yer almadığını belirterek, “Biz çoğulcu bir yapıya saygılıyız. Ancak sözde Ermeni soykırımını savunanlara medyada verilen yer bize verilmiyor. Bu mu çoğulculuk?” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Göç Yoluyla Perspektiflerin Dönüşümü" Başlıklı Sempozyum Düzenledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN