Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kırım Tatar Türklerine Destek Mesajı

Giriş Tarihi: 18.5.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 11:11
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye, Kırım Tatarlarının refah ve güvenlik içinde anavatanlarında yaşamalarını temin etmeye yönelik mücadelesini kararlılıkla sürdürecek" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım Tatar Türklerinin anavatanları Kırım’dan sürgün edilmelerinin 71. yıl dönümü dolayısıyla yazılı mesaj yayımladı. Mesajında Kırım Tatar Türklerinin 71 yıl önce bugün anavatanlarından kopartıldığını, baskı ve şiddet kullanılarak sürgüne gönderildiklerini hatırlatan Erdoğan, bu süreçte, en zor şartlar altında hayatta kalma mücadelesi veren Kırım Tatar Türklerinin yarısının hayatlarını kaybederek, büyük bir kıyıma uğradığını belirtti.
18 Mayıs 1944 günü ve sonrasında yaşananların tarihe "utanç verici, kara bir leke" olarak geçtiğini vurgulayan Erdoğan, bu gayriinsani sürgünün yol açtığı zulmü ve acıyı, akıl ve vicdan sahibi hiç kimsenin asla unutmayacağını kaydederek, "Bu matem gününün 71. sene-i devriyesinde sürgünde şehit olan, vatan hasretiyle gözlerini yuman tüm Kırım Tatarı kardeşlerimi rahmetle yâd ediyorum. Onların aziz hatıralarına sahip çıkmak, Kırım Tatar Türklerine yönelik insanlık vazifemiz ve gönül borcumuzdur" dedi.
Kırım Tatarlarının, son yıllarda anavatanlarına dönüş umudu ve sevincini yaşamaktayken, sürgünden tam 70 yıl sonra geçmiş travmaları hatırlatan yeni bir döneme girdiklerine dikkat çeken Erdoğan, şunları kaydetti:
"Kırım, 2014 yılında, uluslararası hukuk hiçe sayılarak ilhak edilmiş, bölgede hak ihlalleri yeniden başlamıştır. Bu, kabul edilemez bir durumdur. Türkiye, Kırım Tatarlarının refah ve güvenlik içinde anavatanlarında yaşamalarını temin etmeye yönelik mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Ayrımcılığa ve haksızlıklara uğramalarına rağmen, onur ve vakarla demokratik yöntemleri kullanarak haklarını savunmaya devam eden Kırım Tatarlarını yürekten selamlıyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye, Kırım Tatar kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir. Bu düşüncelerle şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıraları önünde hürmetle eğiliyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kırım Tatar Türklerine Destek Mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN