Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şeker-iş Sendikası Genel Başkanı Gök’den ’Yapay Tatlandırıcı’ Uyarısı

Giriş Tarihi: 16.6.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 11:55
Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, vatandaşları, Ramazan ayında vatandaşlara merdiven altı gıdalara itibar etmemeleri konusunda uyardı.
İnsan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu ileri sürülen merdiven altı gıdaların tercih edilmesi durumunda hayatı zehir ettiğini öne süren İsa Gök, Ramazan ayını fırsat bilen vurguncuların, yapay tatlandırıcı kullanarak ürettikleri tatlı ve pastalarla halkın sağlığını tehlikeye attıklarını söyledi. Bu tip üretimlerden dolayı mide yanması ve gıda zehirlenmesi başta olmak üzere birçok sağlık probleminin yaşanabileceğinin altını çizen Gök, tüketicinin, satın aldığı ürünün doğal pancar şekerinden üretilmesi konusunda hassasiyet göstermeleri ve şüphe gördükleri durumlarda yetkili birimleri uyararak vatandaşlık görevini yerine getirmeleri gerektiğini kaydetti.
Nişasta Bazlı Şekerlerin kotalarının her yıl Avrupa ülkelerinin kat kat üzerinde artırılmasıyla ülkemizin adeta yapay tatlandırıcı cenneti haline dönüşecek aday ülkeler arasına girebileceği uyarısını da yapan Gök, artırılan her NBŞ kotasının insan sağlığı kotasını tüketebileceğine dikkat çekti. Gök, “Ciddi altyapıya sahip olmayan, ürünlerini ucuza maletmek için gıda kodeksi dışına çıkan ve sağlıksız ham madde kullanan firmalar faaliyetlerini artan hızda sürdürmektedirler. Bunun önlemi, yüzde yüz yerli, yarattığı istihdam ve ülke ekonomisine katkısı gözardı edilemeyecek kadar büyük şeker pancarı tarımı ve doğal pancar şekeri üretiminin daha da artırılmasıyla alınabilecektir. Özellikle Ramazan ayı, insan sağlığını düşünmeyen fırsatçılar, tabiri caizse gıda teröristleri için de bir nimet ayıdır. Yapay tatlandırıcı ile üretilen ve çarşı pazar tezgahlarda satılan tatlı ve pasta türü ürünlerde mide ve geniz yanması ile kendisini gösteren zehir, ayrıntıda gizlidir. İnsanlarımızın gıda teröristlerine karşı bilinçli hareket etmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde düşük fiyatlı diye alınan her ürün bedenimize çok daha büyük bedeller ödetebilecektir” diye konuştu.
Günümüzde sağlıksız gıda tartışmaları ve yorumlarının çok farklı bir noktaya geldiğini ve bilgi kirliliğinin içinde neyin doğru neyin yanlış olduğunun birbirine karıştığına da değinen Gök, sağlam bilgilere dayanmadan kaleme alınmış metinlerin ve kanal kanal dolaşarak işini toplumun sağlığını değil, sadece kendi menfaatini düşünerek yapan kişilerin ortalıkta cirit attığını iddia etti. Abartılı ve inandırıcılıktan uzak söylemlerle toplum üzerinde farklı algılar oluşturulduğuna dikkat çeken Gök, bu sebeple sağlıklı gıdalar yerine, insanların zücaciye dükkanına dalmış fil misali ucuz ürünlere yönetildiklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeker-iş Sendikası Genel Başkanı Gök’den ’Yapay Tatlandırıcı’ Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN