İç Anadolu’nun Tarım Ambarları Haymana Ve Polatlı’da Düşüş Var

Giriş Tarihi: 21.6.2015 17:58 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 09:45
İç Anadolu’nun Tarım Ambarları Haymana Ve Polatlı’da Düşüş Var
Şiddetli yağmur ve dolu nedeniyle, İç Anadolu’nun tarım ambarları olan ’nın Haymana ve Polatlı ilçelerinde buğday, arpa ve soğan ekili tarlalarda ciddi hasar oluştu.
Ankara Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Haymana Ziraat Odası Başkanı H. İbrahim Balıkçı, dolu yağışı haberinin ardından zarar gören köylere giderek incelemelerde bulundu, çiftçilere geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Dolunun köy arazisine düştüğünü ve bu sene buğdayda ciddi bir azalma olacağını belirten Balıkçı, şöyle konuştu: "Haymana, İç Anadolu’nun rakamsal olarak tarım ambarlarından biri olmasına rağmen, son günlerde yağan şiddetli yağmur ve dolu nedeniyle çiftçimizin ektiği arpa ve buğday sular altında kaldı. Bunun yanında en kötüsü buğdayda bu sene ciddi bir düşüş olacak. Bilindiği gibi İç Anadolu’nun kitlesel bazında Türkiye’de yüzde 26-28 olarak, buğday da en çok üretim yapan bir bölgeyiz. Tahmini olarak, bu yıl yüzde 20’nin altında bir üretim olacağı kanaatindeyim. Çiftçilerimizin mağduriyetlerini gidermek için ortaklaşa bir çalışma yapıp, hasar tespit edildikten sonra çiftçilerin borçlarının ertelenmesi, kredi faizlerinin durdurulması için girişimlerde bulunacağız. Şuana kadar tespit ettiğimiz 7 bin dekar bir alanın zarar gördüğünü söyleyebilirim.”
Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu da, çiftçilere gerekli desteğin sağlanacağını belirterek "Ancak, gördüklerimiz arasında yağan dolunun borulara verdiği zararı hesaplarsak burada ciddi bir zarar var. Buğday da büyük bir düşüş bekleniyor. Hasar tespit çalışmalarımız devam etmektedir. İlçemizde soğan ekili birçok tarlanın da, zarar gördüğünü bununla ilgili çalışmalara başladığımızı belirtmek isterim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İç Anadolu’nun Tarım Ambarları Haymana Ve Polatlı’da Düşüş Var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN