Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğu Türkistan’da Yaşanan Olaylar

Giriş Tarihi: 25.6.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 25.6.2015 16:48
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreteri İsmet Büyükatamam, Doğu Türkistan’da 18 soydaşın hayatını kaybettiğini belirterek, “Doğu Türkistan’da bir soykırım yaşanmaktadır. Zavallı dünya habersiz, zavallı dünya sağır. Alayı birden bir anda Ermeni olanlar, gözleri olup görmeyenler, kulakları olup duymayanlar ayrıca hissiz de kesilmişlerdir” dedi.
Doğu Türkistan’da son yaşanan olaylarda 18 soydaşın yaşamını yitirdiğini belirten Büyükatamam, “Doğu Türkistan’daki Çin zulmü, oruç tutan kardeşlerimize yönelik alçakça uygulanan yaptırım ve engellemeler iyice artmıştır. Doğu Türkistan’da Uygur Müslümanları’nın dini vecibeleri yerine getirmeye izin verilmezken, Çin özellikle oruç tutmayı, camilerde namaz kılmayı yasaklamıştır. Uygur erkeklerin sakal bırakması ve kadınların başörtü takması yasaklanmıştır. Yasakları kabul etmeyenler hapse atılmaktadır. Hukuk sisteminde masumiyet karinesi ve susma hakkını barındırmayan Çin, bütün uluslararası kuruluşlara göre ifade, din ve hareket özgürlükleri konusunda dünyanın en kötü karnesine sahip ülkesidir” dedi.
Büyükatamam, Çin’in yıllardır Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere her türlü işkenceyi yaptığını, Müslüman Türkleri her fırsatta katlettiğini ve asimile etmeye çalıştığını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu Türkistan’da Yaşanan Olaylar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN