Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TİKA Kabil’de Spor Sahası Ve Çocuk Parkı Kurdu

Giriş Tarihi: 25.6.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 25.6.2015 16:48
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın başkenti Kabil’in Karabağ ilçesinde gençler için voleybol, basketbol sahası ve çocukların oyun oynayabileceği bir çocuk parkı kuruldu.
TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Kabil’in Karabağ ilçesi Aler Mahallesi’ne voleybol, basketbol sahası ve çocukların oyun oynayabileceği bir çocuk parkı kuruldu. TİKA tarafından tamamlanan spor alanları ve park düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene, Afganistan Parlamentosu Spor ve Sağlık Komisyonu Başkanı Enayetullah Babür Farahmand, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, Afganistan Milli Olimpiyat Milli Komitesi Başkanı Fahim Haşimi, Karabağ Kaymakamı Abdul Sami Şerifi, Ayna TV Müdürü Nadir Sadıkoğlu, mahalle muhtarları ve çocuklar katıldı.
Karabağ Kaymakamı Şerifi törende yaptığı konuşmada, yapılan yardımları takdir ederek, spor sahası ve çocuk parkının mahalle halkı için çok faydalı olduğunu belirtti. TİKA Kabil Programı Koordinatörü Şahin ise, TİKA olarak Afganistan’ın sağlığına ve eğitimine çok büyük önem verdiklerini, Afganistan ve Türkiye arasındaki dostluk bağlarının eskiden bu yana devam ettiğini ifade etti.
Afganistan Parlamentosu Spor ve Sağlık Komisyonu Başkanı Farahmand da, TİKA’nın devamlı olarak yaptığı yardımlarından dolayı teşekkür etti ve yapılan spor sahası ve çocuk parkının küçük bir hediye ama çok faydalı olduğunu vurguladı. Afganistan Olimpiyat Milli Komitesi Başkanı Haşimi ise, TİKA tarafından yapılan voleybol ve basketbol sahası ve çocuk parkının mahallede yaşayan aileler, çocuklar ve gençler için çok faydalı olduğunu, gençleri sağlıklı yaşam için spor yapmaya teşvik ettiğini belirtti.
Yapılan konuşmalardan sonra Kaymakam Şerifi ve TİKA Kabil Koordinatörü Şahin tarafından teslim tutanakları imzalandı. Açılış töreni, gençlerin spor gösterileri ve fotoğraf çektirilmesi ile sona erdi.
Kabil’in kuzeyinde 44 kilometre uzaklıkta olan Karabağ ilçesi, 95 bin kadın ve 85 bin erkek nüfusa sahip olup, nüfusun çoğu tarım ve hayvancılıkla, özellikle de bağcılıkla uğraşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TİKA Kabil’de Spor Sahası Ve Çocuk Parkı Kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN