Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran İslam Cumhuriyeti’nin Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli:

Giriş Tarihi: 26.6.2015 23:58 Güncelleme Tarihi: 27.6.2015 05:02
İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli, “Türkiye ve İran İslam Cumhuriyeti kapasiteleri barışın ve istikrarın sağlanması yönünde ve birlik içinde kullanılsın” dedi.
Büyükelçi Bikdeli, Diplomasi Mumabirleri Derneği üyeleri ile buluştu. Bikdeli, Türk ordusunun Suriye’ye müdahalesine ilişkin olarak, “Türkiye’nin ordusunun Suriye topraklarına girerek, Celabrus’ta güvenli bölge oluşturması konusuyla ilgili Türkiye’nin resmi tutumu olarak Türk yetkililer tarafından bu olay reddedilmiştir. Bir kaç yerde bu konu gündeme geldi ve Türk yetkililer bu iddiayı kesin bir dille reddettiler” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin Suriye’de barış ve istikrarı konusunda büyük bir kapasiteye sahip olduğunu söyleyen Bikdeli, “Birleşmiş Milletlere üye bir ülkenin topraklarını ihlal etmek bu kapasiteleri yok edecektir. Biz umut ediyoruz ki, Türkiye ve İran İslam cumhuriyeti kapasiteleri barışın ve istikrarın sağlanması yönünde ve birlik içinde kullanılsın” dedi.
Babek Zencani dosyasına ilişkin olarak Bikdeli, Zencani’nin dosyasının şu anda mahkeme sürecinde olduğunu hatırlattı. Bikdeli, “Yasama ve yürütme erkleri bu dosyaya müdahale etme yetkisinde değiller. Şayet konuyla ilgili bir girişim söz konusuysa, İran ile Türkiye arasında yargı işbirliği çerçevesinde ve yargı kuralları içerinde gerçekleşmesi gerekiyor” dedi.
Bikdeli, "Rıza Zarrab Türk vatandaşı olarak ülkenizde yaşıyor. İran ile ticari faaliyetleri var. Rıza Zarrab hakkında olan iddialar mahkeme tarafından reddedildi. Yakın geçmişte başarılı tüccar olarak kendisine ödül verildi. İran Büyükelçiliği olarak kendisiyle herhangi bir ilişkimiz söz konusu değil. İran ile ilişkisi ticari faaliyet içerisindedir” şeklinde konuştu.
Zarrab’ın ödül almasının kendisini şaşırtıp şaşırtmadığına dair soruya Bikdeli, “Resimleri de görmedim. Resimleri görmediğim için de şaşırmadım” cevabını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran İslam Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN