Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık-sen Genel Başkanı Memiş’in ’Doğu Türkistan’ Mesajı

Giriş Tarihi: 30.6.2015 17:18 Güncelleme Tarihi: 30.6.2015 17:43
Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne karşı uluslararası insan hak ve örgütleriyle, kuruluşları göreve davet etti.
Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Memiş, “Dünyanın gözü önünde Çin tarafından Doğu Türkistanlı kardeşlerimize yapılan katliam ve zulümleri protesto ediyor, öncelikle dünya mağdurlarının umudu olan ülkemiz başta olmak üzere, uluslararası insan hak ve örgütleriyle, kuruluşları göreve davet ediyoruz” dedi.
Oruç tutmanın yasak olduğu, başını örten kadınların işkence ve katliamlara maruz kaldığı Doğu Türkistan’da uygulanan şiddet ve katliama sessiz kalan sorumluluk sahibi bütün kurum ve kuruluşları kınadıklarını belirten Metin Memiş, bu kurum ve kuruluşları vicdanlarının sesine kulak verip, zulme ve katliama dur deme çağrısında bulundu. Çin’deki köpek katliamını protesto için ayağa kalkan sözde örgütlerin, Doğu Türkistanlıların yaşadıkları karşısında sessiz kalmalarını ibretle izlediklerini ifade eden Metin Memiş, “Hayatını kaybeden, zulme uğrayan, işkence gören Müslüman olunca, dili tutulan sözde insan hakkı savunucularının ikiyüzlülüklerini ilk defa görmüyoruz. Filistin’de, Suriye’de yaşanan insanlık dramına sessiz kalanların Bosna’daki ihanetlerini de unutmuş değiliz. Bu sebeple, öncelikle Müslüman ülkeler ve İslam İşbirliği Teşkilatı olmak üzere, ülkemizdeki bütün sivil toplum örgütlerini, iktidar ve muhalefet partilerini bu konuyu siyaset üstü görerek, sorunun çözümü için, Çin’e ‘dur’ demeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.
Çin’e Doğu Türkistan’daki baskıcı uygulamalarından vazgeçmesi ve oradaki kardeşlerimizin can, mal ve namus güvenliğini sağlaması çağrısında bulunan Memiş, bölgeye gidecek uluslararası gözlemci ve yardım kuruluşlarına da engel olunmamasını istedi.
Çin’in, baskı, işkence ve katliamlarına devam ettikçe, Katil Çin olarak tarihte yerini alacağını belirten Memiş, duyarsızlık ve sessiz kalmakla zalimlere cesaret vermek yerine, tepkiyle, protestoyla vahşetlerini dünyaya duyurarak, insanlığın vicdanını harekete geçirmeye çağırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık-sen Genel Başkanı Memiş’in ’Doğu Türkistan’ Mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN