Başbakan Davutoğlu’ndan Meclis Başkanı Yılmaz’a Hayırlı Olsun Ziyareti

Giriş Tarihi: 3.7.2015 13:08 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 14:24
Başbakan Ahmet Davutoğlu, erken seçim olacağı yönündeki iddiaları değerlendirerek, "Bizim şuandaki hedefimiz koalisyonu kurmak. Zihninizde hep bu yoldan sapma olursa zaten o yolda ilerlemeniz mümkün değil. Önce istikametinizi düzgün tutar, ilkenizi doğru oturtur, o yolda ilerlersiniz ama o yolda sizinle yürüyecek bir ortak bulamazsanız işte o zaman düşünülmeye başlanır" dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’ı ilk ziyaret eden isim oldu. Davutoğlu, yaklaşık 20 dakika süren görüşme sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı. Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’a tebrik ziyaretinde bulunduklarını belirten Davutoğlu, "Gerçekten çok nezih bir seçim süreci içinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbi olan TBMM’nin başkanlığı görevini alma şerefini yaşadı Sayın Yılmaz. Tecrübesiyle, devlet birikimiyle herkesle son derce iyi ilişkiler kuran, iletişim kabiliyetiyle eminim TBMM’deki başkanlığı görevini çok büyük bir dirayetle yürütecektir. Başarılar diledim. Meclis çalışmalarına katkıda bulunmaktan çok büyük bir onur duyacağız" ifadelerini kullandı.
Bir gazetecinin, "Milli Savunma Bakanı makamı boşaldı o noktada bir atama var mı?" sorusuna Davutoğlu, "Dün zaten Meclis Başkanlığı seçimi olurken yeni bir atama olacağını söylemiştik. İçinde bulunduğumuz süreci de göz önünde bulundurarak geçmişte bu konuda tecrübesiyle, birikimiyle Milli Savunma Bakanlığı görevini yapmış olan Sayın Vecdi Gönül’ü Milli Savunma Bakanlığı görevine dün itibarıyla Sayın Cumhurbaşkanımıza arzettim. Bugün de işlemler tamamlanıyor. Kendisi herhalde en kısa zamanda görevine başlayacaktır. Özellikle bu koalisyon görüşmeleri sürerken, inşallah zaten bir koalisyon oluşması halinde kısa süreli bir görev olacak ama kritik bir dönemde bilgisine, tecrübesine güvendiğimiz ve TSK ile geçmişte Milli Savunma Bakanı olarak çalışmış bir arkadaşımızı yapmayı uygun gördük. Ona da başarılar diliyorum. Dönünce kendisiyle de şu anda ’da değil, sabah telefon ederek haberdar ettim kendisini. En kısa zamanda Ankara’ya intikal edecek. Cumhurbaşkanımızdan da öğleden sonra yazının çıkmasını bekliyoruz. Bu makamlar boşluk götürmeyecek makamlardır, hiçbir zaman geçici vekaletle yürütülmesini öngörmediğimizi ifade etmiştim. İnşallah en kısa zamanda aramıza katılacak" karşılığını verdi.
"BİZİM ŞUANDAKİ HEDEFİMİZ KOALİSYONU KURMAK"
Başka bir gazetecinin, "CHP ve MHP liderlerinin son açıklamasından sonra siz erken seçim ihtimalinin artığını düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine Davutoğlu, "Bir yola çıktınız mı alternatif çıkışları düşünmemek lazım. Bizim şuandaki hedefimiz koalisyonu kurmak. Zihninizde hep bu yoldan sapma olursa zaten o yolda ilerlemeniz mümkün değil. Önce istikametinizi düzgün tutar, ilkenizi doğru oturtur, o yolda ilerlersiniz ama o yolda sizinle yürüyecek bir ortak bulamazsanız işte o zaman düşünülmeye başlanır. Daha görüşmeden böyle bir ortak yok demek de muhataplara haksızlık olur. Bütün parti liderleriyle görüşeceğiz, birlikte bir çözüm bulma çabasında olacağız. Hepimize milletin verdiği görev açıktır. Şimdi başlarken uzlaşmama düşüncesi millete saygısızlık olur" diye konuştu.
"HİÇBİR ŞEY BİR TURDA BİTMEZ"
İlk turda koalisyon kurulma konusunda netice alınıp alınmayacağına ilişkin soruya Davutoğlu, "Hiçbir şey bir turda bitmez. Bir tur, birbirini karşılıklı sınama, birbirimizi tanıyoruz ama koalisyon ve niyetler anlamında yaklaşımı görme imkanı veren bir unsurdur. Daha sonra herkes mutlaka kendi çalışma arkadaşlarıyla durumu değerlendirecek. Dolayısıyla ’İlk turda bu görüşmede netice alınır’ diyen çok kolaycı bir yolu seçmiş olur. ’İlk turda bu iş biter’ diyen de reddetmeye şimdiden hazır anlamına gelir. Bir tur yaparız, kanaatlerimizi paylaşırız. İlkesel tutumlarımızı karşılaştırırız, sonra herkes kendi ekibiyle, parti kurullarıyla istişare eder, daha sonra ikinci bir turda durum daha netleşir. Hangi partinin koalisyona daha yakın olduğu konusunda bizim de zihnimizde bir tablo ortaya çıkar, billurlaşır. Ondan sonra teknik detaylar konusunda arkadaşlar görevlendirilir. O yolda başarılı olunmazsa yine bir başka turda diğer alternatiflerde değerlendirilir" cevabını verdi.
Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Niyet iyi olursa şu ana kadar da herkesin düşünme imkanı oldu. Yani, sıfırdan başlamıyoruz. Temas itibarıyla sıfırdan başlıyoruz ama herkes kendi durumunu, 7 Haziran’dan bu yana neredeyse bir ay oluyor. Herkes kendi durumunu gözetti. Neyi yapacağını, neyi yapamayacağını, nerede ne mesafe alınacağını herkes biliyor. Dolayısıyla zihnen bir hazırlık içinde olması lazım herkesin. Ben, 45 gün böyle bir çaba için yeterli olduğu kanaatindeyim. Yeter ki herkes iyi niyetle ve olgunluk içinde bu göreve yaklaşsın."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu’ndan Meclis Başkanı Yılmaz’a Hayırlı Olsun Ziyareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN