Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Camii’nin Açılışında Konuştu

Giriş Tarihi: 3.7.2015 14:18 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 14:24
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Uzak coğrafyalarda orucun ve namazın dahi yasaklandığı yerlerde hayat mücadelesi veren kardeşlerimizin olduğunu biliyoruz. Müslümanların ilk kıblemiz Kudüs’e sokulmak istenmediği günler yaşıyoruz. Afrika’da açlığın, sefaletin, yokluğun, hastalığın pençesinde kıvranan kardeşlerimizin olduğunu bilerek iftarımızı, sahurumuzu yapmak bize ağır geliyor” dedi.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yerleşkesi içerisinde yapımı tamamlanan Beştepe Millet Camii, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bakanlar Kurulu üyeleri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı törenle ibadete açıldı. Açılış töreninde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk medeniyetinin en önemli maddi unsurlarının camiler olduğunu ifade etti. İnşa edilen her caminin bu topraklara vurulan yeni bir mühür olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu mühürlerin her birinin coğrafyadaki tapu senetleri olduğunu vurguladı.
“AYAĞA KALDIRMAYI BAŞARDIK”
Bir dönem her alanda olduğu gibi cami inşaatlarında da Allah’ın insanlara bahşettiği en güzel vasıflardan biri olan estetik anlayışın kaybolduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece dört duvarda. Sadece toprak ve beton yığınlarından ibaret köyler, kasabalar, şehirlerle birlikte camiler de inşa etmiştik. Hamdolsun büyük bir mücadele sonunda biz yeniden tarihimizin, kültürümüzün kadim mimari anlayışını yeni bir sentezle, yeni bir yorumla ihya etmeye, ayağa kaldırmayı başardık” diye konuştu.
“SAHURUMUZU YAPMAK BİZE AĞIR GELİYOR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin tüm ana ve yardımcı binalarıyla bu mimari anlayışın en seçkin, en ihtişamlı örneklerinden biri olduğunu düşündüğünü ifade etti. İbadet mekanlarının büyüklüğü ve güzelliğinin bu binaların yükseldiği beldelere kattıkları anlam sebebiyle olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bugün nerede bir kubbe, bir minare varsa biliyoruz ki orası Müslüman yurdudur. Şahadetleri dinin temeli olan ezanlar işte o minarelerden yükselir. Günde beş vakit namaza işte o kubbelerin altında durulur. Bu bakımdan camilerimizin büyüklüğü ve güzelliği bizim için ancak iftihar kaynağıdır. Nasıl İstanbul deyince yedi tepesindeki yedi cami aklımıza geliyorsa inşallah ’yı da aynı özelliğe kavuşturuyoruz. Bunun gayreti içindeyiz. İşte Kocatepe ve Beştepe, daha sonra bunu takip edecek olan diğer eserlerimiz. Birlik, beraberlik, dayanışma, yardımlaşma ayı olan Ramazan’ın ortasına geldik. Bu mübarek ayı hem bireysel olarak hem de toplum olarak en güzel şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Ancak çevremizde maalesef bambaşka bir manzara var. Bilhassa Irak ve Suriye’deki kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntılar, Mısır’da yaşanan sıkıntılar, maruz kaldıkları zulüm tüm şiddetiyle devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde çeşitli ülkelerde canlı bomba ve silahlı baskın eylemleri gibi yine bu mübarek günlerin mesajını tamamen ters hadiselere şahit olduk. Uzak coğrafyalarda orucun ve namazın dahi yasaklandığı yerlerde hayat mücadelesi veren kardeşlerimizin olduğunu biliyoruz. Müslümanların ilk kıblemiz Kudüs’e sokulmak istenmediği günler yaşıyoruz. Afrika’da açlığın, sefaletin, yokluğun, hastalığın pençesinde kıvranan kardeşlerimizin olduğunu bilerek iftarımızı, sahurumuzu yapmak bize ağır geliyor. Yerinden yurdundan edilmiş, tüm hayatı alt üst olmuş kardeşlerimizin bir kısmını biz ülkemizde misafir ediyoruz. Bir kısmı başka yerlere sığınmış durumda. İnşallah camilerimizde, evlerimizde yapılan ibadetlerin ve b noktada bütün kardeşlerimin yaptıkları duaların bereketiyle tüm Müslümanlar yaşadıkları sıkıntılardan Allah’ın izni ile kurtulacaklardır. Bu millet güçlü olursa, diğer kardeşlerimize mutlaka faydası olacaktır. Ama biz zayıflarsak karşılaşacağımız felaket inanın bana diğer kardeşlerimizinkinden daha büyük olur.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Camsi hakkında teknik bilgiler de verdi.
“RAD SURESİ 24. AYET İLE TAÇLANDIRILDI”
Erdoğan, Beştepe Millet Camii’nin oturumunun 5 bin 177 metrekare olduğunu ve bodrum, namaz katı ve mahfil katından oluşan caminin ana kubbe ve dört yarım kubbeyle örtülü olduğunu kaydetti. Yarım kubbelerin bitiminde her birinde iki şerefe olan, yüksekliği yaklaşık 60 metreyi bulan dört adet minarenin mevcut olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ana kubbe yine yaklaşık veriyorum rakamları 21 metredir. Ana kubbenin zeminden yüksekliği içten yaklaşık 30 metredir. Yarım kubbelerin iç yarı çapı 8 metredir. Cami girişinde taç kapı 2 metre 80 santim genişliğindedir. Açılır bölümü 3 metre 75 santim olan ve toplam 6 metre 75 santim doğrama yüksekliğine sahip olan kapı mermer kaplama ve metal süslemelerle oluşturulmuştur. Karşılama yazısı olarak Rad Suresi 24. ayet ile taçlandırılmıştır. Engellilerin girişi için rampa düzeni ile yan girişler oluşturulmuştur. İstenirse bayanlar da ayrı olarak bu bölümden giriş yapabileceklerdir. Abdesthanelere dikey ulaşımı sağlayan asansör vardır. 6 bölüm halinde düzenlenmiştir” ifadelerini kullandı.
“3 BİN KİŞİ AYNI ANDA NAMAZ KILACAK”
Aynı anda 3 bin kişinin namaz kılabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, camideki bütün hat projelerinin hat sanatçısı Hüseyin Kutlu tarafından yapıldığını, grafik, tezyinatın tatbikatını ise nakkaş Semih İrteş’in yaptığını dile getirdi.
“AYETLER DEVLET, ADALET, HAK VE DOĞRULU MESAJI VERİYOR”
Camideki hat sanatında ayetlerin devlet, adalet, hak, doğruluk mesajları üzerine seçilerek tanzim edildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin külliye içerisindeki diğer binalarla uyum içerisinde Selçuklu ve Osmanlı mimarlık tarihinin bir sentezi olarak yerleşkedeki kütlesel bütünlüğü tamamlayacağını kaydetti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarının ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in okuduğu dualarla Beştepe Millet Camii ibadete açıldı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki protokol üyeleri ile vatandaşlar birlikte cuma namazını kıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Camii’nin Açılışında Konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN