Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akşehir Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri Nedeniyle Mesaj Yayımladı

Giriş Tarihi: 5.7.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akşehir Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, “Gülümseyen yüzü ve gülümseten sözleri ile tarih ve kültürümüzün seçkin bir siması olan Nasreddin Hoca, yüzyılların ötesinden günümüze uzanarak bizi aydınlatmaya devam eden önemli bir değerimizdir" ifadesini kullandı.
Nasreddin Hoca’nın halka doğruyu tavsiye eden ve onu aydınlatan gönül eri, âlim ve arif bir münevver, mizahı da bu süreçte keskin bir dil olarak kullanan yaman bir söz ustası olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları dedi:
"Sembollerle dolu ve ince hakikatlere işaret eden fıkralarıyla Anadolu insanının gönlünde müstesna bir yer edinen Nasreddin Hoca, kültürel hazinemizin önemli bir parçası olmaya devam etmektedir. Nasreddin Hocamız, çağdaşları olan Mevlana Cellalettin-i Rumi, Hacı Bektaş-ı Veli, Seyyit Mahmut Hayrâni, Ahi Evran gibi Haçlı seferlerine ve Moğol akınlarına maruz kalmış Anadolu’nun vatan haline gelmesinde büyük emekleri olan gönül erlerimizden biridir. Aslında fıkrada mayaladığı göl Anadolu, maya tutan su ise Anadolu insanıdır. Anadolu insanının hoşgörü, dostluk, iyimserlik ve barış gibi yüce hasletlerinin timsali olan Nasreddin Hoca’nın yaşatılması ve yeni nesillere anlatılması bakımından büyük önem taşıyan Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri’nin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Nasreddin Hocamızı saygıyla, rahmetle anıyor, onu doğru anlayan ve anlatan çalışmaların artmasını temenni ediyor, tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akşehir Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri Nedeniyle Mesaj Yayımladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN