Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuğunuz Kalp Hastasıysa Sıcak Havalara Dikkat

Giriş Tarihi: 7.7.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 09:50
Acıbadem Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, yaz aylarında çocuklar da dengesiz beslenme, sıvı ve tuz kaybının önemine dikkat çekerek, ebeveynleri uyardı. Lenk, kalp hastalığı olan çocukların sıcak havalara dikkat etmesi gerektiğini söyledi.
Çocuklarda doğuştan ve sonradan kalp hastalıklarını olduğunu belirten Çocuk Kardiyolojisi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Lenk, “Doğuştan kalp hastalıkları morarmayla beraber seyreden kalp hastalıklarıdır. Çoğunlukla kalp darlıklarında oluşan kalp hastalıkları çok önemli. Bir de kalbin sol bölümünden sağ bölümüne kanın geçmesine yol açan kalp içi doğuştan kalp hastalıkları var. Sonradan olma kalp hastalıkları ise sıklıkla enfeksiyon geçiren özellikle soğuk algınlığı, burun akıtan, öksüren, ateşi olan çocukları da ki bu hastalığa vesile olan virüslerden bazıları, kalp kasını ve kalp kapaklarını etkileyerek bunlar kalp hastalığına neden olabiliyor. Sonradan olma kalp hastalığının nedeni çok belli olmayan ve özellikle kalbin kasını besleyen kroner damarları tutan kabazaki hastalığı dediğimiz hastalıklarda da çocuklarda erişkinlere besleyen, kalp kasının beslenme bozuklukları, bir takım kalp hastalıkları mevcut” diye konuştu.
“YAZ AYLARI ÇOCUKLARDA İSTENMEYEN YAN ETKİLERİN GÖRÜLDÜĞÜ MEVSİM”
Yaz döneminde tüm ailelerde bir tatil beklentisi olduğunu kaydeden Porf. Dr. Lenk ebeveynleri uyararak, “Çocuklarda sıcağın istenmeyen yan etkilerinin görüldüğü bir mevsim. Yazın sıcak da kışın soğuk da organizmamız ısı düzenini kendisi ayarlıyor. Çok sıcak havalarda özellikle 32 derecenin üstü ve nemin yüzde 60’ın üzerinde olduğu durumlar organizma için son derece zararlı bir takım olaylara sebep olacak sıcaklık sendromları ortaya çıkacak” dedi.
Aşırı sıcaklarda deri damarlarının genişlediğini ifade eden Lenk, “Genişlemeye başlayınca bir terleme başlıyor. Bu terlemeyle beraber vücutta su kaybı aynı zamanda vücudun soğuması ortaya çıkıyor. Su kaybının fazla olduğu durumlarda böbrek kan akımı azalıyor. Böbrek kan akımının azaldığı durumlarda da böbrek üstü ve böbrekten bir takım maddeler salgılanarak bunlar kan damarında büzüşmeye, tansiyon yükselmesine sebep oluyor. Bu durumda kalp hastalığı olan çocuklar için tehlikeli durumlar” ifadelerini kullandı.
Lenk, konuşmasına şöyle devam etti:
“Özellikle sıcak havalarda damarların aşırı genişlemesi ve aşırı terlemeye bağlı vücuttan sıvıyla beraber damarların içindeki dolaşan kanın koyulaşmasına, akışkanlığın azalmasına ve yapışkan olmasına neden oluyor. Bu da çocuklarda tansiyonun yükselmesine neden oluyor. mor bebekler de bayılmaya yol açıyor.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuğunuz Kalp Hastasıysa Sıcak Havalara Dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN