Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TİKA Tarafından Yapılan Rio De Jenario Nur Cami’nde İftar Programı Düzenlendi

Giriş Tarihi: 7.7.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 13:15
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Rio De Janerio Nur Cami’nde iftar programı düzenlendi.
TİKA tarafından Brezilya Rio De Jenario’da yarım kalan inşaatı tamamlanan Rio De Janerio Nur Cami’nde iftar programı düzenlendi. İslamiyet ile tanışmak isteyenlerin ve İslam kardeşliğinin buluşma yeri konumundaki Camide düzenlenen iftara TİKA yetkilileri katıldı. İftar programında TİKA yetkilileri bölgedeki Müslüman cemaatle bir araya geldi. Müslüman cemaat böylesi bir ibadethanenin tamamlanmasında katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti. Söz konusu merkez ülkedeki Müslümanları da bir araya getiriyor.
Öte yandan Brezilya’da ilk Müslüman cemaatin 1920’li yıllarda birliktelik sağlayarak 1929 yılında inşaatına başladığı ve ancak 1959 yılında tamamlanabilen ülkenin ilk Camisi Sao Paola da bulunuyor. Rio De Jenario’ da böyle bir birliktelik sağlanması uzun zaman alarak yıllar itibariyle de çeşitli nedenlerle sekteye uğramıştı. Rio De jenario İslam Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından 2007 yılında inşaatına başlanan cami ve kültür merkezi inşaatı için birçok ülke ve yardım kuruluşu yardımda bulunmasına rağmen inşaat bir türlü bitirilememişti. Bu kapsamda Rio De jenario İslam Sosyal Yardımlaşma Derneği, son bir çare olarak gördüğü TİKA’dan mevcut inşaatın bitirilebilmesi için yardım talebinde bulundu. Söz konusu talep TİKA tarafından olumlu değerlendirilerek 2012 yılı sonunda Rio De Jenario Kültür Merkezi’nin tamamlanmasına başlanarak karşılıksız yardımın timsali yapı 2013 yılı sonunda Türk Milletinin Rio De Jenario’ daki Müslüman cemaate bir armağanı olarak tamamlandı. İçerisinde ibadet yapılabilen mescit ile sosyal faaliyetlerin yapılabileceği eğitim salonları, yemek ve sosyal amaçlı salon ile konaklama mahallerinden oluşan üç katlı kültür merkezi, Cemaat yapısı dikkate alınarak Rio De Jenario da yapılan ve tek ve ilk ibadethane konumunda yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TİKA Tarafından Yapılan Rio De Jenario Nur Cami’nde İftar Programı Düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN