Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SSM İle Gazi Üniversitesi Arasında Sayp İçin Mutabakat Metni İmzalandı

Giriş Tarihi: 9.7.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
SSM, Gazi Üniversitesi, ASELSAN, HAVELSAN, FNSS ve STM arasında Savunma Sanayi için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) mutabakat metni imzalandı.
Savunma Sanayi Müsteşarlığı Nuri Demirağ Konferans Salonu’nda düzenlenen imza törenine Savunma Sanayi Müsteşarlığı Sanayi Hizmetleri Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Savunma Sanayi Müsteşarlığı Sanayi Hizmetleri Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, STM A.Ş. Genel Müdürü Davut Yılmaz, HAVELSAN A.Ş. Genel Müdürü Sadık Yamaç, ASELSAN A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı İsmet Atalar ve FNSS Mühendislik ve Üretim Direktörü Can Özelçi katıldı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı Sanayi Hizmetleri Müsteşar Yardımcısı Tüfekçi yaptığı konuşmada, “Savunma ve güvenlik teknolojilerinde Türkiye’yi üstün kılmak amacıyla faaliyetlerini yürüten müsteşarlığımız kuruluş kanunu gereğince kendisine verilen yetkiyle ulusal savunma sanayinin geliştirilmesi amacıyla yürüttüğü projelerle sektöre rehberlik etmekte, TSK’nın modernizasyon ihtiyaçlarının özgür tasarım projeleriyle gerçekleştirilmesi ve savunma sistem tedarikine tahsis edilen kaynakların maksimum oranda ülke ekonomisine yönlendirilmesi amacıyla görevlerini icra etmektedir. Mütevazi seviyeden başlayan çalışmalarımızın sonuçlarında bugün artık Türkiye’de özgün ürünleri, ana yüklenicileri, AR-GE merkezleri, yan sanayi ve sektör kuruluşları ile kurumsallaşmış ve ülkenin gündeminde yerini almış bir savunma sanayinin varlığından söz edebiliyoruz. Bu durum ülkemiz adına gurur vericidir. Bu başarının devamı müsteşarlığımız büyük ölçekli savunma sanayi firmaları, araştırma kuruluşları ve üniversiteler arasında iş birliği ile mümkün olacaktır. İlgili teknoloji alanlarında uzmanlaşmış KOBİ’ler, akademik alandaki ilerlemeleri sanayiye hazır hale getirecek, üniversite ve araştırma kurumları güçlü ve büyük ölçekli ana yükleniciler ile sektörün dünyada rekabetçi ve sürdürülebilir büyümesi sağlanacaktır” dedi.
İmzalanan protokol ile Gazi Üniversitesi’nin program kapsamında çalıştığı firmaları (ASELSAN, HAVELSAN ve STM) genişletmiş olacağını kaydeden Tüfekçi, “STM firmamız ile de ilk defa sarp kapsamına dahil olmuş olacağız. SSM Teknolojisi Yönetim Stratejisi içindeki savunma sektörünün nitelikli iş gücü ve araştırma ihtiyacının karşılanması için sanayi-üniversite iş birliklerinin teşvik edilmesi stratejik hedefimize doğru önemli bir adım daha atacağız. Üniversiteler ile lisansüstü programlara kayıtlı öğrenciler tarafından yapılan lisansüstü test çalışmalarını, şirketlerin orta ve uzun vadeli araştırma ve geliştirme stratejileri doğrultusunda ve müsteşarlığımızın belirlediği öncelikli alanlarda gerçekleştirilecek şekilde güdümlü projeler olarak yapılandırılması amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.
Gazi Üniversitesi Rektörü Büyükberber ise, üniversitelerin özellikle bilginin ürüne çevrilmesi ve ticarileştirilmesi konusundaki eksikliğin son yıllarda bariz hale geldiğini ve giderilmesi için çeşitli önlemlerin alınması gerektiğini kaydederek şunları söyledi:
“Ülkemizin 2023 vizyonunda ihracat önemli bir kalem ve 500 milyar lira gibi bir hedef konuldu. Bunun aşılabilmesi ancak pahada ağır ve bilgi teknolojilerine dayanan ürünlerin geliştirilmesini gerekli kılıyor. Bunda en önemli argüman ise üniversitelerdir. Üniversitelerin de kendine çeki düzen vermesi amacıyla biz Gazi Üniversitesi olarak tüm tezlerimizi bir amaç uğruna sanayi iş birliğiyle yürütmeye çalışıyoruz. Gazi Üniversitesi daha önce ROKETSAN ve TAİ ile bunu imzalamıştı. Ondada sanırım öğrencilerimiz, araştırmacılarımız göreve başladılar. Oldukça büyük firmalar bu kapsama dahil olacak. Burada çok güzel tezler çıkacağını ve bu tezlerin de çok kısa sürede ürüne dönüşeceğini öngörmek çok kolay. İnşallah bu program ülkemizdeki diğer üniversitelerin de katılımlarıyla daha da büyür ve sonuçları mutlaka pratiğe geçer diye düşünüyorum.”
Konuşmaların ardından SSM, Gazi Üniversitesi, ASELSAN, HAVELSAN, FNSS ve STM arasında Savunma Sanayi için Araştırmacı Yetiştirme Programı(SAYP) mutabakat metni imza töreni gerçekleştirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SSM İle Gazi Üniversitesi Arasında Sayp İçin Mutabakat Metni İmzalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN