Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversite Adayları Ve Ailelerden ‘Üniversite Tercih Fuarı’na Yoğun İlgi

Giriş Tarihi: 9.7.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve EKET Fuarcılık tarafından düzenlenen “Üniversite Tercih Fuarı”na adaylar yoğun ilgi gösterdi.
Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile EKET Fuarcılık tarafından ATO Congresium’da “Üniversite Tercih Fuarı” açıldı. 125 üniversitenin stantlarının yer aldığı fuara katılan Esenyurt Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Mümin Ertürk, “Öğrencilerimiz bize başvurduklarında puanlarına ve alanlarına göre kendilerinin hangi bölümlere rahat gireceği konusunda uzmanlarımız yardımcı oluyorlar. Öğrencilerimize kendilerinin başarılı olacakları ve yeteneklerinin olduğu bölümü seçmelerinde yarar var. Bu hayatlarının tercihidir. Buradaki başarıları ömür boyu devam edecektir. Hangi konuda yetenekleri varsa o bölümü seçmelerini tercih ediyorum” ifadelerini kullandı.
İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’yle ilgili de bilgi veren Ertürk, “İşletme Bölümümüz var Türkçe ve İngilizce eğitim yapıyor. Ayrıca Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümümüz var. Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Bölümümüz var ve Uluslararası Ticaret Bölümümüz var. Bunların hepsi oldukça geleceğe yönelik istikrar vadeden bölümler. Bunların hem İşletme Bölümü’nde hem de Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde İngilizce eğitimi yapılmaktadır. Bu bölümlerimizin özelliği şu; bu sene yüzde 75 burs koyduk bunlara. Seçen öğrencilerimize oldukça yararlı ve büyük bir imkan sağlıyor gelecekle ilgili. Fakültelerimizin öğretim üyelerine bakıldığında sadece akademisyen değil kamu ve özel sektörde, uluslar arası dünya kuruluşlarında önemli noktaya gelmiş hem uygulamayı hem teoriye bilen yetişmiş elemanlardır. Fakültemizi tercih edenlere şimdiden iyi bir eğitim alacaklarını müjdeliyoruz” diye konuştu.
“PİŞMAN OLACAKLARI BİR YERİ ASLA YAZMASINLAR”
Esenyurt Üniversitesi Eğitim Koordinatörü Sadık Gültekin ise, şunları kaydetti:
“Sıkıntılı bir süre esasında. Bir olayın sınav stresi vardı. Bir de tercih stresi eklendi. Bir de mahalle baskısı dediğimiz çevrenin baskısı eklendi. Burada en önemli nokta anne babalar iyi olsun diye yapıyorlar. Tecrübeleri var, yaşanmışlıkları var. Onları çocuklarına aktarmak istiyorlar. Ama kantarın topuzu bazen kaçıyor. Farkında olmadan iyi niyetli yapmaya çalıştığımız ama son derece yanlış telafisi mümkün olmayan bir baskıya dönüşüyor. Ortadaki en iyi şey çocuğa uyan şeydir. Onun istediği. Bizim ona saygı duymamız lazım. Seçim onun seçimi bu onun hayatı. Farklı bir şehri yazmak bu kolay bir karar değil. Bunun maddi manevi boyutu var. Burada herhangi bir sürtüşme olmadan karşılıklı sevgi ve saygı içerisinde anne babanın ve çocuğun birlikte oturup bu kararı vermesi gerekiyor. Vakıf Üniversitesini yazmak ailevi bir karardır. Adaylarımız tercihlerini yaparken her bir tercih için kendilerine şunu sormaları lazım; bir tercihi yazarken üstündekileri de sanki yok gibi düşünecek, altındaki tercihleri de. Ben bunu yazıyorum. Ne düşünürüm. Pişman olacakları bir yeri asla yazmasınlar. Şunu yapmasınlar; önce bir yazalım da sonra düşünürüz bu yapabilecekleri en büyük hatanın başında gelir.”
Esenyurt Üniversitesi tarafından Prof. Dr. Mümin Ertürk’ün de katılımıyla Sadık Gültekin doğru tercihin nasıl yapılacağı konusunda fuarı ziyaret eden ailelere ve üniversite adaylarına bir seminer verdi.
“BİZİM STANDIMIZA DA İLGİ OLDUKÇA YOĞUN”
Ankara’da ilk defa yapılan fuara ilginin yoğun olduğunu söyleyen Nişantaşı Üniversitesi Tercih Uzmanı Hatice Karataş, “Bizim standımıza da ilgi oldukça yoğun ama fuarın geneli çok canlı, heyecanlı. Tercih yapacak öğrenciler ve velilerle birlikte bizde bu heyecanı paylaşıyoruz” dedi.
İki türlü öğrenci olduğunu kaydeden Karataş, “Biri kararlı, neyi seçmek istediğini biliyor. Ona göre onların puanlarına göre tercih sıralamasında nelere dikkat etmeleri gerektiğini söyleyebiliyoruz. Kendi üniversitemizde olan bölümleri tavsiye ediyoruz. İkinci grupta henüz neye karar vereceğini bilmeyen bir grup. Onlara önce neye karar vermeleri gerektiğini anlatmamız gerekiyor. O biraz daha uzun sürüyor. Tercih günleri kısıtlı olduğu için çok hızlı bir karar vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz onlara. Öncelikle karar vermeleri gerekiyor. Karar verdikten sonra hangi üniversite olabileceğine karar vermeleri gerekiyor. Taban puanları uygun olması lazım üniversitenin taban puanıyla aldıkları puanları. Eğer yanlış bir sıralama yaparlarsa daha sonra onun sıkıntısını çekmesinler” şeklinde konuştu.
“ÖĞRENCİLERİMİZ DAHA ÇOK İŞLETME FAKÜLTESİ, MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ VE PİLOTAJ İÇİN ÇOK YOĞUN İLGİ GÖSTERİYORLAR”
Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi’nde çevirmen olarak görev yapan ve Erasmus programlarında da öğrencilere yardımcı olduğunu ifade eden Gülten Gökdemir, “İlgi yoğun, güzel tepkiler alıyoruz. Öğrencilerimiz daha çok İşletme Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Pilotaj için çok yoğun ilgi gösteriyorlar. Burayı tercih etmek için direkt gelen çok öğrencimiz var. Bizim tanıtım günlerimizde devam ediyor. Orada da hocalarımız hem kampus turuna çıkarıyorlar ailelerimizi, hem de bölüm bazında daha detaylı bilgi veriyorlar. Öğrencilere bizim tavsiyemiz, kendilerini geliştirmek için bu alanda onlara her türlü desteği hem İngilizce eğitim açısından, hem de bölüm eğitimi açısından hocalarımızla onlara her türlü desteği sağladığı için zaten bizde kendilerini bu yönde geliştirmelerini verilen imkanlardan en iyi şekilde faydalanma yönündedir” ifadelerini kullandı.
Bartın Üniversitesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Uzmanı Mehmet Ceylan ise, üniversitenin yeni olduğunu ve çok fazla öğrenciler tarafından bilinmediğini belirterek, “Bartın Üniversitesi hakkında bilgiler veriyoruz. Bölümler hakkında bilgiler veriyoruz. Bartın’ın ne kadar güzel bir şehir olduğundan bahsediyoruz. Öğrenciler tercih yaparken istedikleri bölümleri tercih etsinler. Puan sıralamasına göre değil de isteyecekleri bölümlerden okuyabilecekleri ve gelecekte yapabilecekleri bölümlerden başlayarak tercihlerini yapmaları onlar için daha doğru olacağını düşünüyorum” diye konuştu.
Üniversite Tercih Fuarı bu akşam saat 18.00’e kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite Adayları Ve Ailelerden ‘Üniversite Tercih Fuarı’na Yoğun İlgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN