Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AYM, Suriyeli Hükümlüyü Haklı Buldu

Giriş Tarihi: 10.7.2015 09:18 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Anayasa Mahkemesi (AYM), hükümlü olarak bulunduğu ceza infaz kurumu tarafından adına gönderilen Kürtçe yayın yapan Azadiya Welat Gazetesi’nin bazı sayfalarının çıkartılarak gazeteye erişiminin engellenmesi nedeniyle ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini ileri süren ve tazminat talebinde bulunan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı Kamuran Reşit Bekir’i haklı buldu. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.
2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlü olarak bulunan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı Kamuran Reşit Bekir, hükümlü olarak bulunduğu ceza infaz kurumu tarafından adına gönderilen Azadiya Welat Gazetesi’nin bazı sayfalarının çıkartılarak gazeteye erişiminin engellenmesi nedeniyle ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini ileri sürerek AYM’ye başvuruda bulundu. Suriyeli hükümlü ayrıca gazetenin Türkiye’de Kürtçe yayın yapan tek gazete olduğunu, kendisinin ana dilinin de Kürtçe olduğunu, anılan gazete dışında Abdullah Öcalan’ın düşünce ve yazılarına Türkçe yayın yapan gazetelerde de yer verildiğini, ayrıca gazete hakkında herhangi bir el koyma veya toplatma kararı bulunmadığını, buna rağmen gazeteye erişiminin engellenerek Anayasa’nın 25. ve 26. maddelerinde tanımlanan haber alma ve ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğini iddia ederek, tazminat talebinde bulundu. AYM, Suriye vatandaşı hükümlünün başvurusunu inceledi. Resmi Gazete’de yayımlanan AYM kararının “Hüküm” bölümünde şu ifadeler yer aldı:
“Başvurucunun Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan bilgi ve kanaatlere ulaşma özgürlüğünün ihlal edildiği iddiasının kabul edilebilir olduğunu oy birliğiyle, Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan bilgi ve kanaatlere ulaşma özgürlüğünün ihlal edildiğine oy çokluğuyla, başvurucuya net bin TL manevi tazminat ödenmesine, başvurucunun tazminata ilişkin diğer taleplerinin reddine oy birliğiyle 8 Nisan 2015 tarihinde karar verildi.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AYM, Suriyeli Hükümlüyü Haklı Buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN