Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(Özel Haber) Kuran Ve Edebiyat Sevgisi Bir Arada

Giriş Tarihi: 10.7.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Çocuklar yaz tatili döneminde yaz Kuran Kurslarında, Kuran-ı Kerim’in yanı sıra sanat ve edebiyat da öğreniyorlar.
Başkent’te Kurtuluş Camii’nde, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarlar Birliği tarafından hayata geçirilen proje kapsamında çocuklar, yaz tatili boyunca Kuran Kursunda Kuran-ı Kerim’i ve edebiyatı bir arada öğreniyorlar.
Okulların tatil olmasıyla birlikte yaz Kuran Kursları’na kayıt yaptıran öğrenciler, sabah Kuran Kursu müfredatında yer alan derslere katılırken, daha sonra ise projede yer alan sanat ve edebiyat faaliyetlerine katılıyor.
Kuran Kursları’na yoğun ilgi gösteren öğrenciler, Kuran-ı Kerim, tecvid, siyer derslerinin yanında okudukları kitaplar sayesinde yaz tatilini hem eğlenceli hem de verimli geçirme imkanı buluyorlar.
“ÇOCUKLARIMIZI BİZ TEMEL DİNİ BİLGİLERİN YANINDA GELECEĞE DE HAZIRLAMAK İÇİN BÖYLE BİR PROGRAM YAPIYORUZ”
Çankaya İlçe Müftüsü Hamdi Gevher, çocukları temel dini bilgilerin yanı sıra geleceğe de hazırladıklarını belirterek, “Şuanda 10 binin üzerinde yaz Kuran Kurslarına devam eden öğrencilerimiz var. Onlara hem kitap sevgisini, okuma sevgisini hem de birbirlerini cesaretlendirerek yazma, geleceğin mimarlarını yetiştirmek için böyle bir çalışmanın yapılmasını uygun gördük. Çocuklar kitap sahibi oluyorlar. Kitap okumanın ne anlama geldiğini öğreniyorlar” diye konuştu.
“TÜRKİYE’NİN KENDİ YERLİ DÜŞÜNEN AYDININI YETİŞTİRMESİ İÇİN MÜCADELE VEREN KURUMSAL KİMLİĞE SAHİBİZ”
Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bican Veysel Yıldız, bu projenin Türkiye’nin farklı illerinde de hayata geçirildiğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin kendi yerli düşünen aydınını yetiştirmesi için mücadele veren kurumsal kimliğe sahibiz. Hiçbir ülke kendi aydınını, kendi yazarını yetiştirmedikçe ithal kitaplarla tam olarak yetiştiremez. Çocuk edebiyatı alanında yazılan eserleri çocuklara ulaştırmakla beraber çocukların içerisinden çıkacak, yeni genç yazarları yüreklendirerek, onları cesaretlendirerek yazmaya teşvik etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.
‘Yaz Kuran Kurslarında sadece dini eğitim almakla yetinmeyip çocukları sanat ve edebiyat duyarlılığı kazanmasını istiyoruz’ diyen Yıldız, “Bu amaçla da 3 yıldan bu yana Türkiye’nin farklı illerinde yaz kuran kurslarında ki çocuklara ulaşmaya gayret ediyoruz. Yıllık ortalama 10 bin çocuğa ulaşıyoruz. Bunların içerisinden her yaz içlerinden bir tane çocuğu yazarlığa heveslendirirsek bunu başarı sayacağız” ifadelerini kullandı.
Yıldız, ayrıca Türkiye’nin ilk Kuran Kursu çıkışlı fanzininin de Çankaya’dan çıkacağını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Kuran Ve Edebiyat Sevgisi Bir Arada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN