Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10. Geleneksel Konyalılar İftar Buluşması Gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 12.7.2015 09:38 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 09:04
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan, "Bugüne kadar elde etmiş olduğumuz kazanımlarımızdan hiçbir şekilde geri adım atmamız söz konusu olmayacaktır ve olamaz da” dedi.
Konyalılar 10. Geleneksel İftar Yemeği ve Birlikte Konyayız programı gerçekleştirildi. Bu yıl 10’uncusu düzenlenen program İncek Garden ’da yapıldı. Çok sayıda Konyalı iş adamının ve Konyalının katılımıyla gerçekleşen programa MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Lütfi Şimşek, Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü, Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk ve Konyalı milletvekilleri katıldı. Programa onur konuğu olarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan katıldı. Programda iftar yemeği öncesi Kuran okundu.
“HİÇBİR KIRMIZI ÇİZGİMİZİN OLMADIĞINI VE TÜM YÖNLERİYLE DİĞER PARTİLERE AÇIK OLDUĞUMUZU İFADE ETTİK”
Elvan, iftar yemeği sonrası yaptığı konuşmada, 7 Haziran’da yapılan seçimlere değinerek “Biz bu ülkenin önünün açılmasında önemli bir gayret sarf ediyoruz. Önemli kazanımlar elde ettik. Bir taraftan demokratikleşme diğer taraftan ekonominin gelişmesi ve sosyal devlet anlayışının tesisi bu üç unsurun birlikte gerçekleştirildiği neredeyse Cumhuriyet tarihinde tek dönem olarak yer aldı. 7 Haziran seçimleri sonrası milletimiz bize tek başına iktidara gelmemizi uygun görmedi. Her ne kadar yüzde 41 gibi yüksek oranda bir oy almamıza rağmen şuanda tek başına iktidar olma şansımız maalesef söz konusu değil. Hiçbir kırmızı çizgimizin olmadığını ve tüm yönleriyle diğer partilere açık olduğumuzu ifade ettik. Ülkemizin bir an evvel bir hükümete kavuşmasını biz de arzu ediyoruz. Ancak, bugüne kadar elde etmiş olduğumuzu kazanımlarımızdan hiçbir şekilde geri adım atmamız söz konusu olmayacaktır” diye konuştu.
"KOALİSYON KURULMASI YÖNÜNDE GEREKEN ÇABAYI GÖSTERECEĞİZ"
Ülkemiz için ne gerekiyorsa bugüne kadar onu yaptıklarını anlatan Elvan, şunları söyledi: "Yine yapmaya devam edeceğiz. Bu konuda özellikle koalisyonun kurulması yönünde gereken çabayı göstereceğiz. Ancak anlaşma sağlanamaması halinde bizim bugüne kadar elde etmiş olduğumuz kazanımların bir anlamda geri götürülmesi istenmesi halinde bu ülkenin geleceğinin bir anlamda daha karanlık bir ortama itilmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz.”
Son 12 yıl da Konya’da önemli gelişmeler olduğunu kaydeden Elvan, tarım, sanayi, hizmetler sektöründe yapılan çalışmaları anlattı. Konya’nın gelişmesi ile birlikte ulaşım altyapısı nedeniyle bazı sıkıntılar olduğunu ifade eden Elvan, bu sorunların bir an önce aşılması gerektiğini belirtti.
“UZLAŞMAYLA KURULACAK BİR KOALİSYON HÜKÜMETİ MODELİNİN MEVCUT SİYASİ TABLOYA GÖRE EN AKILCI ÇÖZÜM”
MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Lütfi Şimşek de, iş aleminin temsilcileri olarak hükümet kurma sürecinin başladığı bu aşamada siyasilerden bazı beklentileri olduğunu belirtti.
Ülke olarak yakaladığımız istikrar ve güven ortamının devamı, elde ettiğimiz kazanımların kaybedilmemesi gerektiğini belirten Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülke genelinde devam eden projelerin biran önce tamamlanması, yeni projelerin üretilmesi ve yatırımların sürmesi için 7 Haziran seçimlerinden çıkan sonuçlara göre sürecin hızlı yürütülerek sürecin bir an önce tamamlanmasıdır. Küçük matematiksel hesapların bir tarafa bırakıldığı, katılımcı ve uzlaşma ile kurulacak bir koalisyon hükümeti modelinin mevcut siyasi tabloya göre en akılcı çözüm olduğunu belirtmek istiyoruz. Hükümeti kurmak için tüm seçenekler denenmeden ve mevcut seçim sistemi değiştirilmeden erken seçime gidilmesinin sorunların çözümünün değil ertelenmesi anlamını taşıyacağının altını çizmek istiyoruz. Gelinen bu süreçte tüm siyasi partileri yeni hükümetin kurulması çalışmalarında milletimizin kendilerine yüklediği sorumluluk bilinciyle hareket etmeye davet ediyoruz.”
Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye’nin son yıllarda büyüdüğüne dikkat çekerek, "Konya, bu büyümeye en büyük katkı sağlayan il. İhracat artışıyla, sağladığı istihdamla, giderek büyüyen firmalarıyla Konya tüm kurumların birlik ve beraberliği sayesinde dünyaya hızla açılan bir şehirdir. Konya’nın kalkınması için her bir kurum gereğini yerine getirmektedir” dedi.
Programın sonunda iftar yemeğinin düzenleyici kuruluşları tarafından Elvan’a bir hediye takdim edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10. Geleneksel Konyalılar İftar Buluşması Gerçekleştirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN