Kadem, Başkent’te İftar Düzenledi

Giriş Tarihi: 12.7.2015 02:38 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 09:04
Kadem, Başkent’te İftar Düzenledi
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Temsilcisi Zehra Selçuk, “Sadece etnik ve dini aidiyetleri sebebiyle binlerce insanın; kanlı, acımasız ve kuralsız bir savaşta öldürülmelerine göz yuman bu katliamda, insanlık tarihine kara bir leke sürülmüştür” dedi.
KADEM Ankara Temsilciliği, Srebrenitsa Katliamının 20’inci yıldönümünü, Ankara Hakimevi’nde düzenlediği iftar programında andı. Programa, Kadem Ankara Temsilcisi Zehra Selçuk ve çok sayıda davetli katıldı.
“İNSANLIK TARİHİNE KARA BİR LEKE SÜRÜLMÜŞTÜR”
KADEM Ankara Temsilcisi Zehra Selçuk iftar programı sonrası yaptığı konuşmada, “Bundan tam 20 yıl önce, tüm dünyanın gözleri önünde katledilmiş, toplu mezarlara gömülmüş kardeşlerimizi hep beraber tekrar hatırlayacağız. Sadece etnik ve dini aidiyetleri sebebiyle binlerce insanın; kanlı, acımasız ve kuralsız bir savaşta öldürülmelerine göz yuman bu katliamda, insanlık tarihine kara bir leke sürülmüştür. Maalesef bu küllenemeyen acı, soykırım tasarısının reddedilmesiyle daha da derinleşmiştir. Geçtiğimiz hafta yapılan oylamada, 15 Güvenlik Konseyi üyesinden 10’u Srebrenitsa Katliamı’nı soykırım olarak tanımlayan ve kınayan metni onaylamış; Çin, Venezuela, Angola ve Nijerya çekimser oy kullanmıştır. Konseyin daimi üyesi Rusya’nın veto etmesi, tasarının reddine yetmiştir. Dünyanın 5’ten büyük olması gerekliliği bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır” ifadelerine yer verdi.
“KADIN BİR TOPLUMUN ADETA AYNASIDIR”
Paylaşma ruhuna inan bir dernek olduklarını ve kadınların mevcut statüsünü artırmayı, onları en temel demokratik hakları konusunda bilinçlendirmeyi ve böylelikle de aileyi güçlendirmeyi hedeflediklerini belirten Selçuk, “Bir sivil toplum kuruluşu olarak inandığımız değerlere sıkı sıkıya tutunup, yeni ve dinamik kadın hareketleri ortaya koymanın gerekliliğine inanmaktayız. Kadın bir toplumun adeta aynasıdır. Toplum kadınla değişir, kadınla dönüşür. Bu nedenle, dünyanın tüm meselelerine mutlaka kadın eli değmelidir” şeklinde konuştu.
KADEM Ankara Temsilcisi Zehra Selçuk, Türkiye’ye yüksek lisans yapmak için 10 yıl önce Bosna Hersek’ten gelen Ayda Uslu’ya, savaş döneminde Bosna’da yaşananlar hakkındaki konuşmasının ardından, çiçek takdim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadem, Başkent’te İftar Düzenledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN