Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haykod’dan Ayı Meyvan Davası Açıklaması

Giriş Tarihi: 14.7.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 14.7.2015 10:59
Hayvanları Koruma Derneği (HAYKOD), 3 kere temyize konu olan Ayı Meyvan davasında; Meyvan’ın 26 yıldır yaşadığı yerde kalmasının en doğru karar olduğu, Danıştay tarafından verilen son kararla ortaya çıktığını açıkladı.
HAYKOD’dan yapılan açıklamada, "Derneğimiz tarafından tarafından, 26 yıldır büyük bir özveri ve sevgi ile en uygun koşullarda hiçbir yanlış uygulamaya maruz bırakılmadan bakımı sürdürülen ve yaşam hakkı korunan Ayı Meyvan konusunda karşı tarafın, Orman ve Su işleri Bakanlığı’na karşı başlattığı ve Derneğimizin de, Bakanlık yanında taraf olarak yer aldığı davada 10.Temmuz.2015 tarih itibariyle Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu önemli bir karar vermiştir" ifadesi kullanıldı.
Meyvan adlı boz ayı yavrusu, bulunduğu dönem itibariyle hiç bir kurumun sahip çıkmaması sonucunda 1990 yılında 1,5 aylıkken HAYKOD himayesine alındığı hatırlatılarak, "Şu anda 26 yaşını sürmekte olan Avrupa’nın ve ülkemizin yaşayan en yaşlı ayısıdır. Maalesef, sahte resimler ve gerçeğe aykırı haber paylaşımları yapan şahıs ve STK’lar tarafından uzun yıllardır Ayı Meyvan hakkında, kasıtlı olarak infial yaratmaya çalışılmış ve yaşamı boyunca güvenle ve özenle yaşamını sürdürdüğü ortamından ayırma çalışmaları sürdürülmüştür. Asılsız karalama çalışmaları sürecinde bazı web sayfalarında ve basında gerçeğe aykırı beyanlarını yayınlatarak, asılsız ihbar ve şikayetlerde bulunan şahıs ve STK’lar tarafından, Meyvan sanki tarafımızca yakalanıp, küçük, paslı bir kafeste zapt edilip, eziyet altındaymışçasına kamuoyunda infial yaratılmaya çalışılmıştır" denildi.
İlgili Bakanlık tarafından yılladır yayınlanan haberler ve yapılan şikayetlerin doğru olmadığının tespit edildiği vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:
"Avrupa ve Türkiye’den konunun uzmanı bilirkişiler, veteriner hekimler tarafından Meyvan’ın yaşam standartlarının uygunluğu tespit edilerek nakil talepleri reddedilmiştir. Bunun üzerine, dönemin Haytap federasyonu başkanı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nı ’Ayıyı almadıkları’ için dava etmiştir. Yıllar içerisinde 3 kere temyize konu olan dava Meyvan’ın 26 yıldır yaşadığı yerde kalmasının en doğru karar olduğu, Danıştay tarafından verilen son kararla ortaya çıkmıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haykod’dan Ayı Meyvan Davası Açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN