Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Tiryaki Şair Ve Yazarlar Evini Gezdi

Giriş Tarihi: 15.7.2015 17:08 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:13
Altındağ Belediyesi, ilçeye kazandırdığı müzelere bir yenisini eklemeye hazırlanıyor.
Hamamarkası’na yapılan Şair ve Yazarlar Evi, ilçenin sanat ve edebiyatla aydınlanan yüzüne örnek oluşturacak. “Altındağ’a her yıl 1 müze kazandırdık" diyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Türk edebiyatının önemli isimlerine ait eserlerin yer aldığı Hamamarkası’ndaki müzede incelemelerde bulundu.
Girişinde Hacı Bayram-ı Veli’nin, "Nagehan ol sara vardım. Ol şan yapılır gördüm. Ben dahi yapıldım. Taş u toprak arasında" sözünün yer aldığı müzede 3 sergi ve 1 söyleşi odası bulunuyor. Müzede Türk edebiyatına damga vuran 30 şair ve yazarın eserlerine, biyografilerine, fotoğraflarına ve kişisel eşyalarına yer veriliyor.
Cumhuriyet’in ilanından günümüze kadar yayımlanan edebi dergilerin de bulunduğu müzede, geçmişte ’da çıkan 50 dergi bulunuyor. Ankara’yı anlatan her türlü romanın yer aldığı kitapları da burada bulmak mümkün.
Özellikle yolu bir şekilde Ankara’dan geçen şair ve yazarları tercih ettiklerini söyleyen Başkan Tiryaki, "Ankara’da eser vermiş, konaklamış, yazmış, çizmiş, bilinen yazar ve şairlerinin eserlerini ortaya koyarak, onların gelecek nesillerle, özellikle okul çocuklarıyla buluşturmak, onların edebiyata ilgilerini arttırabilmek için hazırlanmış yazar ve şairler evi önemli boşluğu dolduracak" diye konuştu.
“HUZURLU BİR TOPLUM İÇİN YENİ NESLİN KÜLTÜR VE SANATLA İÇ İÇE YETİŞMESİ GEREKİR”
Belediye olarak, kültür ve sanata hizmet etmek için çaba gösterdiklerini belirten Veysel Tiryaki şöyle konuştu:
"Huzurlu bir ortamın oluşabilmesi için yeni yetişen neslin çocukluktan itibaren gençlik çağlarına kadar kültür-sanat ortamlarından yararlanması önemli. Kültür merkezi, sinema, tiyatro, sosyal alan olmazsa büyük kentlerde yetişen çocuklar problemli olur ve topluma da problem yaratırlar.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Tiryaki Şair Ve Yazarlar Evini Gezdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN