Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tdv Kagem İyilik Sofrası’nda Suriyeli Öğrencileri Ağırladı

Giriş Tarihi: 15.7.2015 12:08 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Aile ve Gençlik Merkezi’nin (KAGEM) kurduğu iyilik sofrasında Suriyeli öğrenciler ve ailelerini ağırladı.
TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, Hacettepe Üniversitesi Beştepe Kampüsü Beyaz Ev’de yapılan iftar sonrası yaptığı konuşmada, Türkiye Diyanet Vakfı’nın bir kuruluşu olan KAGEM’in çok önemli görevler ifa ettiğini söyledi.
Kadın, aile ve gençlik kavramlarının çok değerli olduğunu vurgulayan Bilgin, şöyle konuştu:
“Kadın, temel bilgi öğretmeni, ilk eğitimci, Hz. Muhammed (sav)’in manevi nüfuzunu maddi varlığıyla destekleyen ilk Müslüman’dır. Milletlerin varlığını, meydana getiren ilk olgudur. Aile ise millet sarayının her tuğlası. Milleti meydana getiren fertlerin ilk terbiyeyi aldığı mekteplerdir. Gençlik de geleceğimiz, umutlarımız, ailenin, milletlerin, devletlerin ve hatta insanlığın umududur. Bu üç olgu, değeri biçilmeyen derecede yüksek olgular. Bunların korunması lazım. İlahi vahiy bilgileri ile donatılması, kadim medeniyetimizin değerleri olan ilim, sanat ve edebiyatıyla desteklenmesi lazım. İşte KAGEM’imiz bu ihtiyaçtan doğmuştur. Bu üç değerli olguyu günümüzün her türlü olumsuzluklarından muhafaza etmek için sadece ve sadece Kur’an ve sünnet eksenli bilgi ile kültür ile desteklemek için kurulmuş bir kuruluşumuzdur.”
“TDV MİLLETİMİZİN MERHAMET ELİ OLMUŞTUR”
İftar sofralarının Allah’ın rahmetinin tecelli ettiği mekânlar olduğunu vurgulayan Bilgin, “Bugün Türkiye Diyanet Vakfı olarak Uzak Doğu’dan Latin Amerika’ya, Kafkaslardan Güney Afrika’ya kadar, yeryüzünde 68 ülkede 400 ayrı bölgede yüzbinlerce mazlum, mağdur insanlara ulaştık ve iyilik sofraları kurduk. Bu coğrafyalarda ihtiyacı olan ailelere de gıda kolileri dağıttık. Türkiye Diyanet Vakfımız sadece yurt dışında bu yıl, 2 milyon dolara yakın bir yardım yaptı. Vakfımız aziz milletimizin merhamet eli oldu. Vatandaşlarımızın selamı ve şefkat eli olmuştur. Yurt içinde de yine her gün on binlerce insanları iyilik sofraları ile bir araya getirdik” diye konuştu.
“İYİLİK BÜTÜN MAZLUMLARA KOL KANAT GERMEKTİR”
TDV KAGEM Müdürü Hicret Toprak ise KAGEM’in farklı alanlarda birbirini takip eden, besleyen ve güçlendiren etkinlik düzenlediklerini belirterek, “KAGEM hizmet ve faaliyetleriyle artık şükürler olsun toplumumuzun ilgi ve iltifatlarını daha yakından hissetmeye başlamıştır. Güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz, doğru ve iyi adımlarla hayırlı hizmetleri çoğaltma gayretindeyiz” dedi.
Ramazan ayının tüm Türkiye’de iyilik teması etrafında ihya edildiğini vurgulayan Toprak, “Vakfımız ve Diyanet İşleri Başkanlığımız, aslında toplumda giderek kanıksanmaya başlayan bir gerçeği açığa çıkarmış ve dikkatlerimize sunmuştur. Şunu itiraf etmemiz gerekiyor ki biz iyiliği uzunca bir zamandır ihmal ettik. Son zamanlarda sıkça konuşulduğu gibi, iyiliği göstermelik bir iki ritüele indirdik. Maddi ve manevi boyutları olan iyilik kavramını geçiştirilerek de olsa tamamlanacak bir etkinliğe çevirdik. Oysa hiç de öyle değildir iyilik. İyilik yeri gelir yardım etmektir, destek olmaktır, arka çıkmaktır. İyilik yeri gelir kol kanat germektir, varlığını hissettirmektir, ellerini taşın altına koymaktır. İyiliği bütün vecheleriyle birlikte ihya etmek, milletimizin yüzyıllık kayıplarını telafi etmek bugün her birimize düşen önemli bir sorumluluktur” ifadesini kullandı.
Irak, Filistin, Kudüs, Gazze, Mısır, Doğu Türkistan ve Myanmar’da bitmeyen şiddet ve acıların yaşandığına dikkati çeken Toprak, şunları kaydetti:
“Kardeşlerimizin yaralarını sarmak için her birimiz yapabileceklerimizin ne kadarını yaptık diye sormaktan doğrusu kendimizi alamıyoruz. Bugün aramızda ’da yaşayan Suriyeli kardeşlerimiz de var. Suriye’de olup bitenleri artık kalemler yazmakta diller söylemekte zorlanıyor. Sınırlarımızdan can havliyle memleketimize giriş yapan sayıları iki milyonu aşan kardeşimiz bugün her türlü gayrete, destek ve çabaya rağmen bir hayli zor durumdalar. Onların yükünü hafifletmek adına atılan her adım önemli, bu konuda bir süredir devam eden ‘Fakındayım Yanıbaşındayım’ projesi kapsamında 10 binin üzerinde öğrencimiz eğitim almaya devam ediyorlar. Duamız, gayretimiz onlarla ve elimizin uzandığı gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimizle olacak, ihlas ve samimiyetle atılan adımlar elbette Yüce Mevlamız katında karşılık bulacaktır.”
İyilik sofrasına, TDV Mütevelli Heyeti Üyeleri Mehmet Akif Ersin, Mehmet Fevzi Mutlu, Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in eşi Hatice Görmez, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, yazar Nuri Pakdil ve Rasim Özden Ören ile il-ilçe müftüleri ve davetliler katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tdv Kagem İyilik Sofrası’nda Suriyeli Öğrencileri Ağırladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN