TSE’den Bilişim Sektöründe Kadınlara Pozitif Ayrımcılık

Giriş Tarihi: 15.7.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz, “Bu seminerler vasıtasıyla Türkiye’de bilişim alanında çalışan kadınlar ve bu alanda kariyer yapmayı düşünen kız öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.
TSE’den yapılan açıklamada, bilişim teknolojileriyle ilgili çalışmalarını 2003 yılında başlatan TSE’nin Bilişim Teknolojileri Test ve Belgelendirme Daire Başkanlığı bünyesinde bu sektöre yönelik belgelendirme ve test hizmetleri verdiği belirtilerek, enstitünün bu alandaki bilgi ve tecrübelerini eğitim programlarıyla, düzenlediği seminer, konferans ve sempozyumlarla ilgili kişi ve kuruluşlara aktardığı kaydedildi. TSE’nin bu kapsamda bilişim sektöründe kadınların etkinliğini arttırmaya yönelik yeni bir seminer programı hazırladığı bildirildi. TSE Başkanı Korkmaz konuya ilişkin açıklamasında şunları dedi:
“Türkiye’de bilişim sektöründe çalışan ve bu alanda kariyer yapmayı düşünen kadın sayısının arttırılmasına yönelik çalışmalar yapan sivil toplum örgütlerinden Kadın Bilişimci Topluluğu’nun yaz eğitimleri kapsamında TSE Bilişim Teknolojileri Test ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı tarafından birer günlük ücretsiz seminer verilecektir. Eğitimler temel seviye olacaktır ve katılım için herhangi bir önkoşul bulunmamaktadır. Ancak kontenjanlarımız sınırlı olduğu için kız öğrencilere ve profesyonel kadın bilişimcilere öncelik tanınacaktır. Uzmanlarımız seminerlerde sızma testi süreçleri, ağ (network) yapısının tespit edilmesi, ağ (network) üzerinden yapılabilecek saldırılar, işlemci ve sunucularda zafiyetlerin tespit edilmesi, web uygulamaları hakkında bilgi toplanması, hackerlar, virüsler, zararlı yazılımlar ve mobil cihazlardaki tehlikeleri anlatacak."
"Siber güvenlik ve sızma testlerinin temellerinin ele alınacağı seminerin sonunda ilgilenen katılımcılar TSE tarafından açılan Beyaz Şapkalı Hacker eğitimlerini alarak Sızma Testi Uzmanı unvanıyla siber güvenlik alanında bir kariyere ilk adımı atabilirler" diyen Korkmaz, "Ücretsiz olarak vereceğimiz seminerler için Kadın Bilişimci Topluluğu ve TSE Bilişim Teknolojileri Test ve Belgelendirme Daire Başkanlığı ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bu seminerler vasıtasıyla Türkiye’de bilişim alanında çalışan kadınlar ve bu alanda kariyer yapmayı düşünen kız öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Kadın bilişimcilerimizi ve bu alanda eğitim alan kız öğrencilerimizi TSE’nin sağladığı bu imkandan yararlanmaya davet ediyoruz” ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSE’den Bilişim Sektöründe Kadınlara Pozitif Ayrımcılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN