Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

Giriş Tarihi: 17.7.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliğinde yapılan değişikliği değerlendirdi.
Başkan Yılmaz, Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliği ve ilgili alt mevzuatının bütüncül bir yaklaşımla, tüketiciler ve yatırımcılar için daha açık, anlaşılır olması için gerekli adımı attıklarını belirterek "Prosedürleri piyasa yapısı için daha tutarlı ve sürdürülebilir olacak şekilde yeniden düzenledik” dedi.
Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliğindeki temel değişiklikler hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz, “Öngörülen tebliğ ve ikincil mevzuat sayısı azaltıldı, mevzuatın daha kolay ulaşılabilir ve konsolide hale getirilmesini sağlıyoruz” dedi.
Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketinin gelir ve tarife düzenlemelerine ilişkin genel çerçevenin çizildiğini vurgulayan Başkan Yılmaz, “böylece sistem işleticisi olacak olan bu yeni yapının mali açıdan güçlü ve sürdürülebilir olması teminat altına alınmıştır” şeklinde konuştu.
Tarifeleri düzenlenen piyasa oyuncularının olağan dışı durumlarda maruz kalmaları muhtemel maliyetlere ilişkin kurumun inceleme sürelerinin esnetildiğini vurgulayan Başkan Yılmaz, “muhtemel mağduriyetlerin giderilmesi için daha çok inceleme yapılması mümkün kılındı böylece şirketler ya da tüketiciler aleyhine bir tablonun oluşmamasını temin etmeyi hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.
Zamanlarına göre tarife kavramının esnetildiğini vurgulayan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “sonraki dönemlerde yeni yük eğrilerine göre yeni çok zamanlı tarifelerin belirlenmesi, böylece maliyetlerin müsebbiplerine daha adil yansıtılması ve şebekenin daha verimli kullanılabilmesini sağlayacak fiyatlara imkan veren bir yapı oluşturulmuştur” diye konuştu.
Başkan Yılmaz, yapılan değişiklikle yüksek tüketimli tüketicileri piyasadan ikili anlaşmalar yoluyla enerji temin etmeye sevk edecek fiyatlandırma yapısına vurgu yapıldığını söyledi. Şebekeye ilişkin tarifelerin konsolide edilmesi ve bedellerin daha basit ve anlaşılır hale getirilmesini öngördüklerini anlatan Yılmaz, "Aynı zamanda serbest tüketicilerin kendi faturalarını düzenlenen tarifelerle kıyas edebilme imkanını artırmış olduk” dedi.
Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliği kapsamındaki tebliğler, usul ve esaslar ve kurul kararları yakın zamanda ve tedrici olarak yayımlanarak yürürlüğe girecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN