Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye Kamu-sen Ve Türk Eğitim-sen Genel Başkanı İsmail Koncuk:

Giriş Tarihi: 21.7.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 08:54
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “ÖABT Coğrafya soruları kamuoyu vicdanında derin yara almıştır. Bu sorular tartışmalıdır. Hatalı sorular ivedilikle iptal edilmelidir” dedi.
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk, 12 Temmuz 2015 tarihinde yapılan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinde yer alan Coğrafya sorularının hatalı olduğunu belirterek, “Hem de öyle böyle hatalar değil. Sorularda KPSS’ye yıllarca emek harcayan, atanmak için dişinden tırnağından artırarak kurslara giden, meslek aşkı ile yanıp tutuşan öğretmenlerin heveslerini kıracak, umutlarını yok edecek, hakkını gasp edecek türden hatalar yapıldı” diye konuştu.
Sınava giren coğrafya öğretmenlerinin bazı soruların hatalı olduğunu gördüğünü sözlerine ekleyen Koncuk, şöyle devam etti:
“Yapılan incelemede Türk Coğrafya Kurumu; 2, 7, 24 ve 33 numaralı sorulara itiraz etti. Bunun akabinde yapılan bir incelemede daha 8 soruda hata saptandı. ÖSYM Başkanlığı’na yazı yazılarak, yanlış soruların olduğu belirtildi; görüş ve öneriler sıralandı.
Buna göre; 2, 6, 7, 10, 18, 24, 25, 33 numaralı sorularda hata var. Soruların gerek içeriği, gerekse imla ve ifadesinin son derece kısır olduğu; yanlış soruların bulunduğu, coğrafyanın asıl amacına yönelik soruların çok az sayıda olduğu; ülkemizin coğrafi özelliklerini belirten sorulara gereken önemin verilmediği iddia edilmektedir. Konuyla ilgili sendikamıza da çok sayıda şikâyet ulaşmıştır.”
ÖABT Coğrafya sorularının kamuoyu vicdanında derin yara aldığına dikkat çeken Koncuk, bu soruların tartışması gerektiğini ve hatalı soruların ivedilikle iptal edilmesi gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Kamu-sen Ve Türk Eğitim-sen Genel Başkanı İsmail Koncuk:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN