Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti İstanbul Milletvekili Yeneroğlu:

Giriş Tarihi: 22.7.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 17:07
AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 22 Temmuz 2011 tarihinde Norveç’te 77 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırının yıl dönümünde yaptığı açıklamada, ‘‘Bu vahşetin tekrar yaşanmaması için toplumsal hafıza bu ve benzeri olayları unutmamalıdır ve Avrupa ülkeleri İslam düşmanlığıyla daha kararlı bir biçimde mücadele etmelidir’’ dedi.
Yeneroğlu, yaptığı açıklamada, ‘‘2011 yılından bu yana Avrupa ülkelerinde yaşayan göçmenlerin ve Müslümanların Avrupa ülkelerindeki varlıklarını tehdit eden farklı gelişmelere şahit olduk. Avrupa Konseyi Irkçılık ve Hoşgörüsüzlük Komisyonu’nun açıkladığı 2014 raporunda, Avrupa’nın geleceğini tehdit eden en büyük sorunların İslamofobi, ırkçılık ve antisemitizm olarak tespit edilmesi, Avrupa’da yaşayan Müslümanlar, göçmenler ve Yahudiler için tehlikenin devam ettiğini göstermektedir’’ ifadesini kullandı.
Norveç’te yaşanan katliamda yakınlarını kaybedenlere sabır dileyen Yeneroğlu, katliamların toplumun tamamını tehdit ettiğine ve birlikte yaşamaya zarar verdiğine dikkat çekti. Yeneroğlu, şunları kaydetti:
’’İslam düşmanlığı motivasyonuyla işlenen suçlarla daha etkin mücadele edilmesi gerekliliği ortadadır. Dolayısıyla ilim adamlarının ve sivil toplum kuruluşlarının yıllardır tekrar ettiği önerilerin yasama ve yürütme tarafından dikkate alınması ve daha kararlı adımların atılması gerekmektedir. 20 milyona yakın Müslümanın da ülkesi olan Batı Avrupa ülkelerinde bu tip dehşet verici olayların bir daha tekrarlanmaması için sağ popülizmin tehlikelerine dikkat çekilmesi konusunda siyaset, medya ve sivil topluma önemli sorumluluklar düşmektedir.’’
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti İstanbul Milletvekili Yeneroğlu:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN