Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gençler Ayvaz Dede’nin İzinden Memnun Ayrıldı

Giriş Tarihi: 24.7.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 24.7.2015 11:58
Gençler Ayvaz Dede’nin İzinden Memnun Ayrıldı
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Haziran ayında hayata geçirdiği ’Evlad-ı Fatihanla Ayvaz Dede’nin İzinde Balkanlar’ programına katılan gençler, yapılan memnuniyet anketinde programı hem faydalı hem de beklentileri karşılayan bir proje olarak değerlendirdi.
9-18 Haziran tarihlerinde düzenlenen ’Evlad-ı Fatihanla Ayvaz Dede’nin İzinde Balkanlar’ programıyla gençler Edirne’den başlayarak, başta Bosna Hersek olmak üzere Balkan ülkelerini ziyaret etti.
Türkiye’nin dört bir köşesinden programa katılan gençlere memnuniyet anketi düzenlendi. Ankete göre gençlerin yüzde 93,8’i programı çok faydalı bulurken, yüzden 91,3’ü ise programın beklentilerini karşıladığını belirtti. Ankete katılan gençler, yüzde 91,9 oranında program öncesinde yeterince bilgilendirildiklerini, yüzde 89,4 oranında program öncesinde hazırlık sürecinde gereken desteği gördüklerini, yüzde 88,2 oranında program yetkilileri ve görevlilerden memnun kaldıklarını ve yüzde 91,3 oranında program temasını olumlu bulduklarını ifade etti.
Katılımcı gençler, programın kendilerine en önemli katkısının ne olduğu sorusuna, yüzde 75 oranında diğer ülke ve kültürleri tanıma fırsatı, yüzde 17,5 oranında bazı konulara karşı bakış açılarının değiştiği, yüzde 3,8 oranında yeni arkadaşlar edinme, yüzde 1,9 oranında ise öz güven kazanma cevabını verdi.
Ankette gençlere, program süresince yaşadıkları anılar da soruldu. Gençlerin bu soruya verdiği cevaplardan bazıları şöyle:
"Bu programın her adımı unutulmaz anılarla dolu. Üsküp’teki esnaf Türk dedemizin gözyaşları içinde devletimize dua etmesinden, Bosna Hersek’te hala yaşanan savaşın izlerinden, Bosna’daki savaşın yaşandığı bölgedeki yardımların gelmesi için kazılan tünelden geçtiğimde, Bosna’da yaşanılan savaşın belgeselini izlerken sipere koştura koştura giden askerlere dimdik ayakta onları karşılayıp onlara su veren teyzeyi ve bunun gibi daha birçok unutmayacağım anılar oluşturdu bende. Üsküp’te insanlar ilk defa gittikleri coğrafyalarda kendini güvende hissetmeyebilir. Tedirgin olabilir. Buna karşın ilk defa geldiğim bu coğrafyada hiç tedirgin olmadım çünkü nereye baksam ecdat yadigarı bir külliye, cami veya kervansaray vardı. Şehri gezerken şehre nakış gibi işlenen mimari eserleri görünce ecdada duyduğum özlem ve saygı bir kat daha artarken, bu mirasın bana bir şeyler fısıldadığını ve bana verdiği güveni hissettim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençler Ayvaz Dede’nin İzinden Memnun Ayrıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN