Keçiören’in En Güzel Balkon, Pencere Ve Bahçeleri Ödüllendirildi

Giriş Tarihi: 4.10.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 4.10.2015 11:26
Keçiören Belediyesi’nin çevresini çiçeklendirip yeşillendiren vatandaşları teşvik etmek amacıyla düzenlediği En Güzel Balkon, Pencere ve Bahçe Yarışması sonuçlandı.
İlçede kişi başına düşen yeşil alan miktarını artırmak için çalışan Keçiören Belediyesi, çevresini güzelleştiren vatandaşları da ödüllendirmeye devam ediyor. Geleneksel hale gelen En Güzel Balkon, Pencere ve Bahçe Yarışması’nın jüri başkanlığını Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak üstlenirken, Keçiören Belediyesi, Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü ve TMMOB Peyzaj Mimarları Odası temsilcilerinden oluşan jüri seçim yapmakta oldukça zorlandı. Yarışma için başvuran 158 Keçiörenli aile arasından dereceye girenlerin ödülleri Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda düzenlenen törenle verildi.
Yarışmaya katılan bütün Keçiörenlilere teşekkür eden Belediye Başkanı Mustafa Ak, şehrin güzelleşmesi adına vatandaşların yaptığı katkının önemine dikkat çekerek, “Birlikte güzellikleri paylaşarak tüm Türkiye’ye örnek oluyoruz. Gönlümüz arzu ediyor ki bütün pencerelerde çiçek açsın, bütün bahçelerde ağaçlar olsun, çiçekler olsun, bütün balkonlarda rengarenk çiçekler bulunsun. Yaşamış olduğumuz çevrenin bizlere mutluluk ve huzur vermesi lazım. Evlerine giden kardeşlerimiz mutlu gitsin, insanlarımız yaşadıkları şehri özlesin istiyoruz. Bunun için de yeşil alanların artması gerekiyor” dedi.
Yaşadığı şehre katkısı olan insanların bu yarışmaya katıldığını belirten Ak, “Çok şükür ki her yıl yarışmacı sayımız artıyor. Biz Keçiören Belediyesi olarak bahçesinde, balkonunda, penceresinde güzellikler yaratanları teşvik etmek istiyoruz. Bu işin manevi zevki fazla. Biz de bu manevi zevkin yanında maddi katkı yapmak istiyoruz” diye konuştu.
"KEÇİÖREN’İ ÇOK SEVİYORUZ"
Keçiören’de göreve geldiğinde 2.2 metrekare olan kişi başına düşen yeşil alan miktarını 5.5 metrekareye çıkarttıklarını hatırlatan Başkan Ak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Amacımız Keçiören’de bu miktarı 10 metrekareye çıkarmaktır. Şu ana kadar atıl durumdaki alanları ağaçlandırdık. 1 milyon 126 bin metrekarelik atıl durumda bulunan alanı Kartaltepe Kent Ormanı ve Mesire Alanı yaptık. Ovacık bölgesinde yeni ve bölgesel parklarımızın sayısını artırıyoruz. Aynı zamanda ağaçlandırma çalışmalarımız devam ediyor. Bağlum Köserlik Göleti alanındaki 600 bin metrekarelik bölümü ağaçlandırıyoruz. Biz Keçiören’i, çevremizi çok seviyoruz. Bunun için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Örneğin Çevre Çiçekleri Projemiz ile ilköğretim çocuklarımıza bir yıl gezi, oyun, tiyatro şeklinde eğitim veriyoruz. Bu sayede 75 bin çocuğumuz çevre müfettişi oldu ve artık çevreyi kirletenleri uyarıp çevre dostu çalışmalar yapıyorlar. Çevre bilinci çocuklarımıza küçük yaşta aşılanmalı. Biz belediye olarak yeşillendirmeye büyük önem veriyoruz ama halkımızın desteği bizim için çok önemli. Bu bir sevdadır, yarışmaya katılan bütün yarışmacılarımıza bu sevdalarını devam ettirmelerini ve çevrelerine örnek olmalarını diliyorum.”
"YARIŞMA YEŞİLLİĞE OLAN İLGİYİ ARTIRIYOR"
TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Temsilcisi Prof.Dr. Halim Perçin ise, Ankara’da düzenlenen bu tür yarışmalarda 10 yıldan fazla süredir jüri üyeliği yaptığını ifade ederek, “Böylesine güzel yarışmalara katılan yarışmacılar oturdukları muhitte de değişikliğe neden oluyorlar. Komşularının da yeşilliğe olan ilgisi artıyor. Bu güzel yarışmayı düzenleyen Mustafa Ak’ı kutluyorum ve devamını diliyorum” dedi.
Konuşmaların ardından üç ayrı kategoride dereceye giren vatandaşlara ödülleri Başkan Ak ve jüri üyeleri tarafından verildi. En güzel bahçe kategorisinde birinci olan Mehmet Mercimek’e bambu oturma grubu, en güzel balkon kategorisi birincisi Gülmüş Akdağlı’ya tekli salıncak, en güzel pencere kategorisi birincisi Mehmet Özdemir’e ise sallanan sandalye hediye edildi. Törene katılan AK Parti Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı Mehmet Akif Kalaycı da, en güzel balkon kategorisi ikincisi Davut Dinç’e sallanan sandalye hediyesini takdim etti. Yarışmada ayrıca en güzel bahçe kategorisi ikincisine aile salıncağı, üçüncüsüne ikili oturma grubu, en güzel balkon kategorisi üçüncüsüne elektrikli semaver, en güzel pencere kategorisi ikincisine ikili oturma grubu, üçüncüsüne ise elektrikli semaver ödülü verildi. Başkan Ak jüri üyelerine de desteklerinden ötürü çini işlemeli tabak hediye ederken, program toplu aile fotoğrafı çekimi ile sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keçiören’in En Güzel Balkon, Pencere Ve Bahçeleri Ödüllendirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN