Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’daki Patlamada Ölenler Adliye Önünde Anıldı

Giriş Tarihi: 13.10.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 13.10.2015 12:54
(İHA) – Ankara’daki terör saldırısında ölenler, Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran ve avukatların katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısıyla anıldı.
Ankara Adliyesi önündeki anma töreninde konuşma yapan Ankara Barosu Başkanı Canduran, “Karanlık eller seçim öncesi Türkiye’yi kana buladı. Terör bu kez ‘Savaşa inat, Barış Hemen Şimdi’ sloganıyla Ankara’da düzenlenen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ni hedef aldı. Ankara Tren Garı önünde geçen cumartesi sabahı patlayan bombalar, Ankara Barosu’nca yapılan araştırmaya göre 105 kişiyi hayattan kopardı; 48’i ağır olmak üzere 246 kişi de yaralandı” ifadelerini kullandı.
“Cumhuriyet tarihimizin en büyük terör olayı olarak tarihe geçen bu saldırı, Türkiye’ni 11 Eylül’üdür” diyen Canduran, “Tüm Türkiye’nin yüreğini yakan bu hain saldırıya, Ankara Barosu olarak biz de bir kurban verdik. Karanlık ellerin patlattığı bombalar, gencecik bir avukat olan Uygar Coşkun’u bizden ayırdı” şeklinde konuştu.
Ankara Barosu Yönetim Kurulu olarak olayı öğrenir öğrenmez harekete geçtiklerini belirten Canduran, şunları kaydetti:
“Hemen bir kriz masası oluşturduk. Delillerin karartılmasını önlemek için olay yerine, aralarında yönetim kurulu üyelerimizin de bulunduğu bir heyet gönderdik. Baromuza ait tüm araçları, yaralıları hastaneye taşımak üzere olay yerine sevk ettik. Baro çalışanlarımızı da yaralılara yardımcı olmaları için olay yerine yönlendirdik. Adli Tıp Kurumu’nda otopsi ve teşhis işlemlerine nezaret ettik.”
Adliye’deki avukat odalarından birine, saldırıda hayatını kaybeden Avukat Uygar Coşkun’un adını vermeyi kararlaştırdıklarını söyleyen Canduran, “Ankara Barosu olarak, barış taleplerini haykırmak isterken teröre kurban giden yurttaşlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Onları hayattan koparan terörü bir kez daha lanetliyoruz. Ailelerine, yakınlarına ve tüm yurttaşlarımıza başsağlığı diliyoruz. Yaralılara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi.
Konuşmasının sonunda Canduran, basın açıklanmasına katılanları, saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşuna davet etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara’daki Patlamada Ölenler Adliye Önünde Anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN