Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yenimahalle Belediyesinden Mutfak Personeline Hijyen Eğitimi

Giriş Tarihi: 19.10.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 19.10.2015 10:28
Yenimahalle Belediyesi, personelinin sağlıklı, hijyenik koşullarda hazırlanmış gıdaya ulaşması için çalışmalarına devam diyor. Belediye yemekhanesinde pişen yemekler, her gün gıda mühendislerinin kontrolünde, titizlikle hazırlanarak personele sunulurken, mutfakta görevli çalışanlar için belirli periyotlarla eğitim seminerleri düzenleniyor.
Mikroplara savaş açan Yenimahalle Belediyesi, yemek üretim alanında çalışan personeline hijyen eğitimi verdi. Ekolab firmasından Bölge Satış Sorumlusu Selim Şahin tarafından verilen eğitime, 22 mutfak personeli katıldı.
“SORUMLULUĞUNUZ BÜYÜK”
Slaytlar eşliğinde gerçekleşen eğitimde hijyen açısından dikkat edilmesi gereken kurallar, A’dan Z’ye personele anlatıldı. Gıda işiyle uğraşan personelin, insan sağlığı açısından ağır sorumluluklar taşıdığına dikkat çeken Şahin, “Bağırsak ve cilt rahatsızlığı olan personel, hastalığı geçinceye kadar işbaşı yaptırılmamalı, tüm mutfak personeli periyodik olarak portör muayenesinden geçirilmelidir” dedi.
KİŞİSEL TEMİZLİĞE DİKKAT
Mutfakta kişisel hijyenin önemine de dikkat çeken Şahin, “Günlük kıyafetlerle mutfağa girilmemesi gerekir. Mutfağa daima temiz iş kıyafetleriyle girilmeli, personel mutlaka bone kullanmalıdır. El hijyeni de çok dikkat edilmesi gerek bir husustur. Ellerin gıdalara mikroorganizma bulaştırma riski çok yüksektir. El hijyenine sürekli dikkat edilmeli, eller mutfakta sadece el yıkamak için ayrılmış lavabolarda yıkanmalıdır” ifadelerini kullandı.
“TEMİZLİK, HİJYENE ATILAN İLK ADIMDIR”
Temizlik ve hijyenin aynı şey olmadığını sözlerine ekleyen Şahin, “Temizlik; göz, burun, cilt tarafından algılanan ve kir olarak tanımladığımız tüm yabancı maddelerin ortamdan uzaklaştırılmasıdır. Bir başka deyişle hijyene ulaşmak için atılan ilk adımdır” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yenimahalle Belediyesinden Mutfak Personeline Hijyen Eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN