Astım Bahar Aylarını Seviyor

Giriş Tarihi: 5.3.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 5.3.2015 11:57
Astım Bahar Aylarını Seviyor
Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uzman Dr. Evren Toprak, astımın özellikle kış ve bahar aylarında arttığını belirtti.
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Toprak, astım hastalığının dış ortamda bulunan çeşitli alerjenler, sigara dumanı, duygusal faktörler, egzersiz, soğuk hava, sıcak hava, nemli havaya maruz kalma gibi tetikleyici faktörlere karşı, hava yollarının daralmasıyla kendisini gösteren ve ataklarla seyreden kronik bir akciğer hastalığı olduğunu belirtti. Toprak, “Astım atakları dışında çoğu kez hiçbir yakınması olmayan hasta da atak sırasında nefes darlığı, öksürük, hışıltılı solunum, güçlükle balgam çıkarma, göğüste sıkışıklık hissi gibi belirtiler öne çıkmaktadır” dedi.
“MESLEKLER DE ASTIMI ETKİLİYOR”
Astımın risk faktörleri hakkında da açıklamalar yapan Uzman Dr. Evren Toprak, “Ev tozları, polenler, küf mantarları gibi hava yoluyla gelen alerjenler, tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, çiftçilik, kuaförlük, boyacılık, marangozluk, temizlik, plastik üretimi gibi mesleksel uyaranlar, sigara dumanı, ilaçlar, ev içi ve dışı hava kirliliği, beslenme, reflü hastalığı, stres, ağır egzersizler astım hastalığının risk faktörleri olarak sıklıkla karşımıza çıkıyor” ifadelerini kullandı.
“SOLUNUM TESTİ TANI İÇİN ÖNEMLİ”
Astım hastalığının tanısını sağlayacak herhangi bir kan tahlilinin olmadığını vurgulayan Uzman Dr. Toprak bu hastalığın röntgen bulgularının normal olduğunu söyleyerek, “Günümüzde astım tanısı için kullanılan en önemli tetkik ise, solunum fonksiyon testleridir. Gerekli görüldüğü durumlarda, astım belirtilerine yol açan alerjen kaynaklı tetikleyici faktörlerin belirlenmesine yardım etmek amacıyla alerjik deri testleri de yapılabilmektedir” dedi.
“ASTIM HASTALARI HEKİM TARAFINDAN TAKİP EDİLMELİ”
Günümüzde astım hastalığını tedavi edip, kontrol altına alabilen birçok ilacın bulunduğunun altını çizen Uzman Dr. Toprak, şunları söyledi:
“Hipertansiyon, şeker hastalığı gibi astımlı hastalar da düzenli olarak hekim tarafından izlenmelidir. Tipik olarak hastalar tedaviye başlandıktan sonra 1-3 ay arasında ve her 3-4 ayda 1 değerlendirilmelidir. Astımın kontrol altında olması demek hastanın hiç şikayetinin olmaması, solunum fonksiyonlarının normal olması ve günlük yaşamını normal sürdürmesi, yani sağlıklı bir birey gibi yaşaması demektir.”
Astımın özellikle kış ve bahar aylarında arttığını belirten Dr. Toprak, “Özellikle bu dönemde öksürük, nefes darlığı ve hışıltılı solunum şikayeti olan kişilerin astım açısından doktora başvurmaları gerekiyor” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Astım Bahar Aylarını Seviyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN