(Özel Haber) Üniversite Sınavına "Ailece" Giriliyor

Giriş Tarihi: 7.3.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 16:12
(Özel Haber) Üniversite Sınavına Ailece Giriliyor
Marmara Üniversitesi Mediko Sosyal Merkezi Uzman Klinik Psikolog Elif Yazar, Türkiye’de sınavlara sadece öğrencilerin değil, anne ve babalarla birlikte adeta "ailece" girildiğini söyledi.
Marmara Üniversitesi Mediko Sosyal Merkezi Uzman Klinik Psikolog Elif Yazar, zihinlere artık yer etmiş sınavın bitişini bekleyen anne ve baba görüntülerinin aslında çok şey anlattığını, sınavdan sonra "Matematik bu sene çok zordu" diyen anne figürünün hiçbirimize yabancı olmadığını belirterek, Türkiye’de sınavların sadece öğrencilerin değil anne ve babaların da sınavı olduğunu söyledi.
Gençler sınav streslerini eğitmen ya da uzman yardımı ile çözseler bile anne ve babalar tarafından yaşanan kaygının hem daha sürekli hem de daha yoğun olduğunu belirten Yazar, "Bu durumun iki temel nedeni var. Birincisi, ebveynlerin koruma ve kollama içgüdüsüyle çocuğunun geleceği hakkında endişesi, diğeri de anne ve babanın çocuklarının geleceğinin kendilerince doğru buldukları meslekleri seçerlerse garanti altında olacağına inanmaları" dedi.
TERCİHLERİN ARKA PLANINDA ANNE VE BABALARIN HAYALLERİ VAR
Anne ve babaların kendi gençlik dönemlerine ait "keşke"lerine dikkat çeken Yazar, "Yani tercihlerin arka planında anne ve babaların gerçekleşmemiş ya da yarım kalmış gençlik hayallerini sıklıkla görüyoruz" diye konuştu.
GENÇLERİN YOLUN YARISINDA BAŞKA BİR MESLEK İSTİYOR
Kararsız ya da ebeveyn baskısıyla istemediği bir bölüme giren çok sayıda öğrencinin yolun yarısında başka bir mesleği istediğini ifade eden Yazar, şunları söyledi:
"İstenmeden girilen bölümler ileride yapılmayan mesleklere ve seçeneksizliğe ve sonrasında da mutsuz hayatlara dönüşüyor. Bu nedenle neyi istediğimiz ya da en azından neyi istemediğimizi belirlemek öncelikli olmalı. Tüm bunları değerlendirerek, gençlerin rasyonel ve gerçekçi düşünce doğrultusunda, ilgi ve becerilerine göre, en çok da mutlu olabilecekleri alanlara yönelmeleri, ileride daha mutlu ve üretken bir hayatı yaşamalarını sağlayacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Üniversite Sınavına "Ailece" Giriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN