Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Azerbaycan İle AKBB Arasında Kardeşlik Ve İşbirliği Protokolü

Giriş Tarihi: 11.3.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Azerbaycan İle AKBB Arasında Kardeşlik Ve İşbirliği Protokolü
Kepez Belediye Başkanı ve Akdeniz Belediyeler Birliği (AKBB) Başkanı Hakan Tütüncü ve beraberindeki AKBB heyeti ile Azerbaycan’a yaptığı ziyaretin dördüncü gününde resmi temaslar ve incelemelerde bulundu.
Heyette birlik meclis üyeleri Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Akseki Belediye Başkanı İsmet Uysal ile Birlik Genel Sekreteri Hüseyin İnce, Birlik Danışmanı Adlıhan Dere, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcısı Gaye Doğanolu yer aldı.
Başkan Tütüncü, dostluk ve kardeşlik ortamını yerel düzeyde de güçlenmesi amacıyla Azerbaycan’a yaptığı ziyaret kapsamında Türkiye Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun’u makamında ziyaret etti. Başkan Tütüncü, konuşmasında ziyaretinin ilk gününde Azerbaycan Belediyelerle Çalışma İş Merkezi Başkanı Mehdi Selimzade ile Sumgayıt Belediye Başkanı ve Azerbaycan Belediyeler Birliği Başkanı Ebulfez Babayev’le görüştüğünü anımsattı. Tütüncü, görüşmede her iki ülkenin belediyeleri arasında kardeşlik protokolü imzalanmasına yönelik fikir birliğine varıldığını belirtti.
KARDEŞLİK PROTOKOLÜ
Kardeşlik ve iş birliği protokolünün imzalanması için resmi çalışmaların başladığına işaret eden Başkan Tütüncü, “Her iki ülkeden 7 ile 10 ayrı belediye arasında kardeşlik ve iş protokolü imzalamak arzusundayız. İmza törenini de Dışişleri Başkanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılacağı bir törenle yapmak istiyoruz. Kardeşlik protokolü hem belediyelere kültürel, sosyal manada katkı sağlayacak hem de her iki ülkenin halkları arasında yerel düzeyde kardeşliğin pekişmesine katık sağlayacaktır” ifadesini kullandı.
Büyükelçi Alper Coşkun da Tütüncü’yü, iki ülke belediyeleri arasında kardeşlik protokolü yapılmasına dönük çalışmasından dolayı tebrik etti. Türkiye için Azerbaycan’ın çok özel bir ülke olduğuna vurgu yapan Coşkun, “Azerbaycan ile tarihten gelen bir kader birlikteliğimiz var. Bu kader birlikteliğimizi ilelebet yaşatma sorumluluğumuzu üzerimizde taşıyoruz. İki ülke halkları arasındaki muhabbet ve kardeşlik hisleri bu dönem siyasi iradeyle taçlandı. Bu ortamdan istifade ederek iki ülke arasındaki ilişkilerimizi her kulvarda geliştirilmesine katkı sağlamalıyız. Bu bakımdan AKBB Başkanı olarak güzel bir inisiyatif aldınız. Yerel düzeyde kardeşlik bağlarının güçlü kılınması şüphesiz kalıcı ve etkili olacaktır. Türkiye’nin en güzel coğrafyasını temsil eden bir birliğin başkanısınız. Bu özelliğiniz Azerbaycanlı kardeşlerimizin hoşuna gidecektir” dedi.
Başkan Hakan Tütüncü, daha sonra resmi görüşmeler kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Devlet Yönetimi Akademisi Rektörü Urhan Elekberov, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Jandos Asanov ve Bölgesel Meseleler Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Arif Rehimzade ile bir araya geldi.Başkan Tütüncü, ziyaretlerde yaptığı konuşmada dost ve kardeş ülkelerle yerel düzeyde kardeşliği pekiştirmek için çalışma yaptıklarını kaydetti.
Azerbaycan’a yaptıkları resmi ziyarette her iki ülkenin belediyeleri arasında kardeşlik ilişkisi oluşturmayı arzu ettiklerine değinen Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Resmi temaslarımızda birlik üyesi belediyelerimizle ve Azerbaycan’daki belediyeler arasında kardeşlik protokolü imzalanmasına dönük niyetlerimize ortaya koyduk. Alt yapı çalışmalarını tamamladıktan sonra birçok belediyemizi kardeş kılacağız. Protokol, tecrübelerin paylaşılması anlamında çok yararlı olacak. Yine protokol iki ülke devleti arasına yakın olan diyalogun yerel düzeyde güçlenmesine katkı sağlayacak. Azerbaycan, diasporası aracılığıyla haklı davasını yeryüzünde duyurmak istiyor. Kardeşlik protokolü ile Azerbaycan diasporasına ciddi bir destek vereceğiz. Türklerin birlik olması, beraber hareket etmeleri çok anlam ifade ediyor. Birlikteliğin yerel düzeyde güçlendirilmesine ihtiyaç var.”
Başkan Hakan Tütüncü, Bakü temasları kapsamında son olarak TRT Bakü ofisine nezaket ziyaretinde bulundu.
Başkan Tütüncü, Bakü ziyaretinde Edebiyat Müzesi’nde ve Azerbaycan Milli Meclisi’nin yenilenen Genel Kurulu’nu da gezdi.
Azerbaycan’daki resmi görüşmelerin tamamlanmasının ardında Başkan Tütüncü ve beraberindeki heyet, Antalya’ya döndü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azerbaycan İle AKBB Arasında Kardeşlik Ve İşbirliği Protokolü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN